fizjoterapia bole kregoslupa

Fizjoterapia i rehabilitacja kręgosłupa

Bóle kręgosłupa. Przyczyny bólu kręgosłupa.

Szacuje się, że około 80% populacji doświadcza bólów kręgosłupa na jakimś etapie swojego życia. Bardzo często jest to problem, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Problem, który ogranicza sprawność czy uniemożliwia pełne zaangażowanie w aktywności zawodowe i w różnego rodzaju zainteresowania. Na problemy związane z kręgosłupem narażone są między innymi osoby prowadzące siedzący tryb życia, osoby z wadami postawy, osoby otyłe oraz osoby wykonujące ciężką pracę fizyczną.

Dolegliwości bólowe kręgosłupa mogą wynikać z szeregu chorób, urazów i zwyrodnień. Wśród przyczyn możemy wyróżnić zmiany związane z uszkodzeniem krążka międzykręgowego. Dysk, który powoduje ucisk na korzenie nerwowe może dawać objawy bólowe, nie tylko w miejscu uszkodzenia, ale także promieniujące do innych rejonów ciała. Pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe rozchodzące się, np. na całą kończynę dolną. Kolejną przyczyną mogą być skrzywienia kręgosłupa, które często powiązane będą z przeciążenia mięśni lub więzadeł, powstające od nieprawidłowej postawy ciała. Pacjenci, u których występuje zapalenie kości i stawów, również zgłaszać będą bóle kręgosłupa. Wśród dalszych przyczyn wymienić możemy osteoporozę, która charakteryzuje się zmniejszoną gęstością mineralną tkanki kostnej. Różna może być także lokalizacja dolegliwości, które mogą pojawić się w odcinku szyjnym, piersiowym, lędźwiowym oraz krzyżowym.

Profilaktyka, diagnoza, leczenie pacjentów z bólami określonych części kręgosłupa.

Sama profilaktyka powinna obejmować edukację pacjenta dotyczącą jego stylu życia, ergonomii w miejscu pracy, wprowadzeniu aktywności fizycznej. Powinna pokazywać, jak dbać o przyjmowanie odpowiedniej pozycji ciała oraz diety w celu utrzymywania prawidłowej wagi.

W zależności od objawów, przyczyn i lokalizacji dobiera się odpowiednią formę leczenia. Dlatego tak ważne jest dokładne przeprowadzenie wywiadu z pacjentem, by trafić w źródło bólu i odpowiednio zaplanować proces rehabilitacji. W przypadku pacjentów z przewlekłym bólem kręgosłupa, działania wymagają często dłuższego czasu leczenia. Istotne jest wielokierunkowe spojrzenie na problem pacjenta. Fizjoterapia powinna zawierać zarówno odpowiednio dobrane zabiegi jak i profilaktykę.

Bóle kręgosłupa należą do grupy najczęściej spotykanych przypadków w naszym gabinecie. Po odpowiednim rozpoznaniu i diagnostyce stosujemy szereg skutecznych metod w celu wyeliminowania schorzenia. Należą do nich między innymi zabiegi terapii manualnej, masażu leczniczego, terapii powięziowej, suchego igłowania, pinoterapii oraz fizykoterapii. Zabiegi redukują ból, rozluźniają mięśnie i powięź oraz poprawiają cyrkulację krwi, co również przyczynia się do lepszego odżywienia tkanek. Bardzo ważne jest wprowadzenie indywidualnie dobranych ćwiczeń w celu zwiększenia ruchomości w stawach kręgosłupa oraz wzmocnienia mięśni posturalnych, które są podporą dla układu kostnego.

Dyskopatie i zwyrodnienia kręgosłupa. Co to jest?

Dyskopatie są to schorzenia kręgosłupa, które powodują uszkodzenia krążka międzykręgowego, określanego potocznie jako dysk. W wyniku występujących nieprawidłowości, następuje degeneracja pierścienia włóknistego, co dalej doprowadza do uwypuklenia jądra miażdżystego dysku. W konsekwencji tworzy się przepuklina. Najczęściej dyskopatia związana jest z dolnym odcinkiem kręgosłupa, a ból pojawia się nagle i przybiera na sile. Jest to najczęstszy problem i dolegliwość, z jaką zmagają się pacjenci. I ci często korzystają właśnie z usług fizjoterapeutów, szukając jak najlepszej pomocy.

Zwyrodnienia kręgosłupa to stopniowa utrata prawidłowej struktury i funkcji kręgosłupa. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim proces starzenia się organizmu, ale także i występowanie guzów, infekcji czy też zapalenia stawów. Zwyrodnienie będzie powodować ból promieniujący i do innych części ciała. Do najczęstszych dolegliwości, oprócz odczuwania bólu należą również i obniżona siła mięśniowa, przy jednoczesnym wzmożonym napięciu mięśni. Bardzo często, w wyniku bólu dochodzi do niewłaściwej postawy ciała. Pacjent odczuwa dyskomfort i ograniczenia nawet w kwestii samego oddychania. Warto skonsultować się z fizjoterapeutą z naszej kliniki, który poprzez odpowiednią terapię, będzie w stanie częściowo zahamować rozwijające się zwyrodnienie, radząc sobie też z nasilonymi bólami.

Ból kręgosłupa lędźwiowego. Fizjoterapia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.

Jednym z najczęściej występujących bólów pleców jest z pewnością ból kręgosłupa lędźwiowego. Rwa kulszowa, nasilające się osłabienie mięśni pleców i ogólne osłabienie siły mięśniowej, wypadające kręgi. Do tego pojawiające się zmiany zwyrodnieniowe. Przyczyn bólu może być bardzo dużo. Odcinek lędźwiowy w sposób szczególny jest narażony na problemy, z racji wykonywania większości działań, z konkretnym jego wykorzystaniem. Bóle mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Zbyt mała aktywność fizyczna lub niewłaściwie wykonywana aktywność ruchowa. Ponadto, problemem są przeciążenia tego odcinka, siedząca pozycja, częste schylanie się, podnoszenie czy dźwiganie. Jeśli chodzi o bóle kręgosłupa lędźwiowego, przyczyny ich powstawania mogą być związane także z nadwagą i otyłością. Ponadto, problem często wynika także z osłabienia mięśni brzucha czy zginaczy bioder.

Praca narządów wewnętrznych a bóle kręgosłupa

Struktury kręgosłupa tworzą dla ciała rusztowanie. Cały kanał kręgowy to sieć połączonych ze sobą trzonów, łuków i kręgów, w środku którego znajduje się rdzeń kręgowy. Często problemy z kręgosłupem, które dotyczą właśnie jego, mogą dawać bardzo specyficzne objawy. Jakie? Są to m.in bóle brzucha, zgaga, a także nudności, biegunki, parcie na stolec. Często pojawia się także nadkwaśność, niepełne wypróżnianie się. Tak naprawdę praca narządów wewnętrznych, a dokładniej dolegliwości, które mogą one dawać, niekoniecznie świadczą o ich problemach. Takie nietypowe bowiem objawy, mogą być związane także i z samym kręgosłupem.

Rehabilitacja i fizjoterapia prowadzona przez fizjoterapeutów.

Odpowiednia fizjoterapia przynosi ulgę, pomagając pacjentom żyć bez bólu, ograniczeń i dyskomfortu. Poprzez współpracę z fizjoterapeutą, pacjent uczy się żyć inaczej, jednocześnie wykonując ogrom ciężkiej pracy i na samych wizytach i samodzielnie w domu. Cały proces leczenia jest złożony i składa się na niego wiele elementów. Kluczowe znaczenie ma to, aby zmienić tryb życia. Jak najwięcej ruchu, jak najmniej siedzenia. Przerwy w pracy przy komputerze. Wykonywanie ćwiczeń pod opieką trenerów i osób, które się na tym znają. Aby wspomóc proces leczenia i uporać się z problemami, które mogą wywołać ból kręgosłupa, potrzeba fizjoterapii.

Dla fizjoterapeutów najważniejsze jest to, aby szybko zlokalizować miejsce bólu i wprowadzić odpowiednie leczenie. Często zmiana nawyków i zdroworozsądkowe podejście do kwestii troski o kręgosłup, mogą rzutować na dalsze funkcjonowanie. Pamiętajmy, że warto udać się do fizjoterapeuty jeszcze zanim ból zacznie utrudniać funkcjonowanie. CFF jest miejscem, w którym można liczyć na fachową pomoc w kwestii profilaktyki, diagnostyki i samego leczenia różnego rodzaju problemów związanych z bólami pleców.

NIEZALEŻNIE OD TWOJEGO WIEKU I URAZU - POMOŻEMY CI! UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ W CENTRUM FIZJOTERAPII FUNKCJONALNEJ