Fizjoterapia po udarze Gdańsk – rehabilitacja po udarze mózgu
Czym jest udar mózgu, podział udaru, objawy, przyczyny i konsekwencje.
Udar mózgu jest schorzeniem, podczas którego obumiera część tkanki mózgowej, na skutek niedoprowadzenia do komórek odpowiedniej ilości krwi. Występowanie udaru jest dość powszechne, powyżej 60 roku życia dotyka aż 10 osób na 1000. Im bardziej zaawansowany wiek, tym większe prawdopodobieństwo zachorowania. Częściej na udar zapadają mężczyźni oraz osoby, które posiadają bliskich w rodzinie po przebytym udarze.
Udar ze względu na mechanizm występowania dzielimy na niedokrwienny i krwotoczny.
Udar niedokrwienny charakteryzuje się zatrzymaniem przepływu krwi w tętnicach doprowadzających ją do mózgu, na skutek częściowego lub całkowitego zatorowania, co prowadzi do niedotlenienia tkanki mózgowej. Najczęstszym powodem tego udaru jest miażdżyca, w naczyniu odkładają się złogi cholesterolu nazywane blaszkami miażdżycowymi, które powodują zamknięcie ściany naczynia i tworzenie się zakrzepu. Innym powodem jest zator, zatorowanie tętnicy przez skrzep, który tworzy się w sercu lub w żyłach obwodowych.
Udar krwotoczny inaczej nazywany wylewem polega na pęknięciu ściany naczynia i wylaniu się krwi poza tętnice do mózgowia, uszkadzając tkankę oraz zwiększając ciśnienie śródmózgowe. Jest rzadszy, ale bardziej niebezpieczny.
Przyczyny występowania udaru u chorych:
– choroby sercowo-naczyniowe tj. miażdżyca, nadciśnienie tętnicze
– choroby i wady serca
– cukrzyca
– otyłość
– mała aktywność fizyczna
– przewlekły stres
– nieodpowiednio zbilansowana dieta
– palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu
Udar mózgu potrafi być bardzo niebezpieczny i może zagrażać życiu, więc jeśli kiedykolwiek zaobserwujemy u siebie lub bliskich objaw występujący poniżej, niezwłocznie trzeba udać się do szpitala:
– niedowład połowy twarzy – opadanie kącika oka, kącika ust, upośledzenie mięśni mimicznych
– problemy z mówieniem lub mówienie „od rzeczy”
– problemy z przełykaniem
– zaburzenia równowagi i koordynacji
– zaburzenia widzenia
– silny ból głowy
– utrata przytomności
Niedotlenienie mózgu następuje bardzo szybko, bo po 4 minutach w tkance mózgowej dochodzi do nieodwracalnych zmian. Jeśli zaobserwujemy niepokojące objawy niezwłocznie trzeba zawiadomić pogotowie, szybki czas reakcji jest niezwykle ważny, żeby móc interweniować, podjąć leczenie farmakologiczne lub operacyjne i zapobiec niepełnosprawności.
Konsekwencji udaru jest wiele i są one zależne od obszaru mózgu który został objęty chorobą, najczęstszymi z nich są:
– niedowład lub paraliż połowy ciała lub całości
– wzmożone napięcie mięśniowe – spastyczność mięśni
– zaburzenia ruchowe
– zaburzenia czucia
– zaburzenia mowy
– zaburzenia połykania
– niezdolność do wykonywania czynności precyzyjnych, koordynacja i łączenie ruchów
– zaburzenia na tle psychicznym, amnezja, depresja
U każdego pacjenta te objawy mogą wyglądać inaczej, mając też większą lub mniejszą siłę i natężenie. Wykonywanie podstawowych badań jest kluczowym elementem, gdyż im szybciej zostanie postawiona diagnoza, tym lepiej i szybciej można dostosować pracę pacjenta z rehabilitantem. Nasze Centrum Fizjoterapii Funkcjonalnej to placówka, która oferuje najwyższą jakość usług i pełne zaspokojenie potrzeb wszystkich pacjentów, w tym właśnie pacjentów po udarach mózgu. W ośrodku pracują najlepsi fizjoterapeuci, którzy dokładają wszelkich starań, aby móc w pełni pomóc swoim pacjentom. Wszelkie gabinety posiadają niezbędny i niezawodny sprzęt, z pomocą którego i we współpracy z pacjentem, można przywrócić im sprawność sprzed choroby.
Fizjoterapia i rehabilitacja po udarze – zabiegi rehabilitacyjne w Gdańsku
Skutków udaru jest wiele i zależnie od tego ile tkanki mózgowej uległo uszkodzeniu i w jakim stopniu, indywidualnie dostosowuje się leczenie do pacjenta i jego zaburzeń, korzystając z kompleksowej pomocy wielu specjalistów takich jak psycholog, logopeda, neurolog czy fizjoterapeuta. Program leczenia musi obejmować każdą sferę życia pacjenta – fizyczną, psychiczną, emocjonalną i społeczną. Leczenie fizjoterapeutyczne ma na celu poprawę sprawności ruchowej pacjenta, naukę samodzielności i pomoc w powrocie do codziennego funkcjonowania. Czas trwania rehabilitacji może wynosi od 3 do 6 miesięcy. Najważniejszym aspektem leczenia fizjoterapeutycznego jest leczenie ruchem. We wczesnym etapie leczenia uczymy pacjenta podstawowych czynności takich jak poruszanie się w obrębie łóżka, nauka siadania, wstawania i chodzenia.
Fizjoterapeuta uczy pacjenta czynności dnia codziennego, aby pomóc mu stać się samodzielnym. Bardzo ważnym elementem rehabilitacji jest niedopuszczenie do ograniczenia ruchomości stawów oraz utrzymanie mięśni w prawidłowym napięciu, dzięki ćwiczeniom ogólnousprawniającym, rozciągającym, wytrzymałościowym i ćwiczeniach oporowych mających na celu wzmocnienie układu mięśniowo-szkieletowego.
Bardzo powszechną metodą wykorzystywaną u pacjentów neurologicznych jest metoda PN, proprioceptywnego torowania nerwowo-mięśniowego. Polega na nauczeniu pacjenta na nowo czucia ruchu, odtworzeniu go oraz reedukacji poprawnego wzorca ruchowego, który został utracony.
Innym elementem leczenia jest terapia manualna. Wykorzystuje się masaż klasyczny w celu tonizowania napięcia mięśniowego, drenaż limfatyczny, aby poprawić motorykę układu chłonnego i redukcję obrzęku, kinesiology taping jako wspomaganie terapii, aplikacją korekcyjną i przeciwbólową.
W fizjoterapii po udarze korzysta się również z fizykoterapii takiej jak ultradźwięki, pole magnetyczne, prądy w postaci tonolizy lub leczenie światłem, lampa Sollux.
Rehabilitacja w domu pacjenta – jak wykonywać?
Choć oczywiście fizjoterapia po udarze z terapeutą w naszej placówce odgrywa wartość nadrzędną i stanowi ona kluczowy element powrotu do sprawności, to niewątpliwie i rehabilitacja domowa ma ogromne znaczenie. Ważne są ćwiczenia, kluczowa jest rehabilitacja neurologiczna, wpływ określonych bodźców proprioceptywnych. I tak, jak istotne znaczenie ma rehabilitacja po porażeniu, po wszelkich operacjach czy urazach, tak również i podstawą jest odpowiednia praca po udarze. W naszym Centrum Fizjoterapii Funkcjonalnej, istotne znaczenie odgrywają oczywiście regularne wizyty w placówce, ale i nasz zespół pracowników medycznych, zaleca również i plan działania w związku z rehabilitacją domową.
Dlaczego rehabilitacja domowa jest tak ważna?
Nie wystarczy jedna czy dwie godziny spędzone w naszym centrum, aby móc przywrócić pacjentowi zdrowie i niezależność. Rehabilitacja pełna, a więc i ta w placówce i ta w domu, niesie za sobą ogrom zalet i na nią właśnie trzeba postawić, by móc cieszyć się dalej pełnią życia. Pacjenci po udarze muszą przeznaczyć ogrom godzin na codzienna walkę ze swoimi słabościami i ograniczeniami, jednak tylko w ten sposób mogą na nowo zacząć żyć. U jednych powrót do sprawności będzie dłuższy, u innych krótszy. W jednym przypadku niezbędne mogą okazać się turnusy rehabilitacyjne, w innym wystarczy praca z fizjoterapeutą w placówce czy w domu. Jako Centrum Fizjoterapii Funkcjonalnej, jesteśmy w stanie prezentować naszym pacjentom różnorodne sposoby ,,walki o sobie”, tak, aby móc na nowo żyć bez ograniczeń. I bez względu na to, czy w grę wchodzi typowo rehabilitacja neurologiczna, ćwiczenia na kręgosłup czy przywrócenie chodu, zawsze poprzez najlepszą fizjoterapię, wszystko jest możliwe.
Centrum Fizjoterapii Funkcjonalnej – pomoc dla pacjentów po udarach
W naszym nowoczesnym ośrodku, liczyć można na kompleksową pomoc i spełnienie potrzeb pacjentów. Dokładamy wszelkich starań, aby dać im możliwość samodzielnego funkcjonowania i normalnego życia. Wystarczy umówić się na wizytę, aby po przeprowadzonym wywiadzie i konsultacji, móc zaoferować odpowiednie działania fizjoterapeutyczne i rehabilitacyjne. Chcąc na nowo wykonywać podstawowe czynności, należy od samego początku podejść w pełni profesjonalnie i rozsądnie do tematu rehabilitacji, bowiem ona odgrywa wartość nadrzędną. Zapraszamy więc do wybrania właśnie naszych specjalistów, którzy dobierając zakres konkretnych działań, będą w stanie pomóc absolutnie każdemu pacjentowi.