
Fizjoterapia uroginekologiczna Gdańsk
Fizjoterapia uroginekologiczna Gdańsk
Dno miednicy – dlaczego fizjoterapia uroginekologiczna stanowi dobry wybór?
W związku z tym, że ostatnio na naszej stronie pojawia się coraz więcej informacji dotyczących okolicy dna miednicy, należałoby zacząć w ogóle od tego jak zbudowana jest ta okolica, by móc zrozumieć istotę tych informacji. Otóż jak sama nazwa wskazuje dno miednicy tworzy pewnego rodzaju zawieszenie zamykające jamę naszego ciała i tym samym stanowi ono podporę dla narządów tam się znajdujących. Oczywiście w skład dna miednicy wchodzą m.in. mięśnie, więzadła, nerwy czy naczynia krwionośne. Jest to jedyne miejsce w naszym ciele gdzie mięsień (dźwigacz odbytu) ma swój przyczep na innym mięśniu (zasłaniaczu wewnętrznym), który nie wchodzi stricte w skład mięśni dna miednicy, a stanowi swojego rodzaju kontakt ze światem zewnętrznym. Mięsień ten pracuje dla naszej nogi, ale skoro już wiadomo jakie ma połączenie, nie trudno się zatem już domyśleć jak ścisły wpływ mają na siebie te mięśnie, a co za tym idzie – jak łatwo jest przeciążyć nasze dno miednicy, jeżeli dodamy do tego jeszcze fakt z początku tego wpisu. Należy też zwrócić uwagę na kolejną ważną rzecz odnoszącą się do budowy omawianej okolicy – otóż znajduje się tu bardzo duża sieć nerwów, co również będzie miało wpływ na szybkość i łatwość pojawiających się zmian.
Fizjoterapeuta proginekologiczny jest bardzo dużą pomocą dla pacjentek borykających się z dolegliwościami ze strony narządów miednicy, w tym miednicy mniejszej, rozejścia mięśni prostych brzucha, spojenia łonowego, krocza, pochwy i wszelkich dysfunkcji w obrębie miednicy mniejszej. Leczenie w terapii uroginekologicznej uzależnione jest w dużej mierze od problemu z jakim zmaga się pacjent. Inaczej wygląda działanie uroginekologiczne w przypadku połogu, w tym nacięciu krocza, inaczej przeprowadza się je w przypadku dolegliwości bólowych przy konkretnej postawie ciała, jeszcze inaczej, gdy ma się problem ze zrobieniem stolca czy też rozejściem mięśniowym. Ta dziedzina fizjoterapii jest stosunkowo młoda, dlatego też wybierając lekarza prowadzącego, należy sięgnąć po specjalistę w zakresie uroginekologii, który to dokonując kompleksowego badania, będzie w stanie za zgodą pacjentki zaproponować odpowiedni plan terapii, tak, aby, jeśli nie ma przeciwwskazań, wdrożyć go dalej w skuteczną formę leczenia. I choć ginekologia i fizjoterapia proginekologiczna są sobie bardzo bliskie, to jednak innym będzie problem typowo ginekologiczny, innym też uroginekologiczny.
Fizjoterapia uroginekologiczna w Gdańsku – dla kobiet w ciąży i po porodzie, przy intensywnych ćwiczeniach.
Niestety często przeciążamy dno miednicy nieświadomie podczas codziennego funkcjonowania. Najczęstszym chyba takim zjawiskiem jest zjawisko tzw. tłoczni brzusznej, które poprzez to, że napinamy nasze mięśnie brzucha na bezdechu doprowadza do wzmożenia ciśnienia w jamie brzusznej, które następnie napiera na dno miednicy. Zjawisko to występuje np. podczas wypierania na toalecie czy podnoszenia/dźwigania większych obciążeń. Pomyślcie ile takich sytuacji jest w ciągu dnia w domu, pracy czy na treningu. Oczywiście to nie jedyna przyczyna, która będzie istotnie wpływać na funkcjonowanie naszego dna miednicy. Należy też tutaj wymienić m.in. porody – czy to naturalne czy przez cesarskie cięcie oraz operacje w tych okolicach i blizny z nimi związane, ciała obce, typu wkładka domaciczna czy „wspomagacze” ćwiczeń oraz wszelkie czynniki wyzwalające ból. Powyższe przykłady są bardzo ogólne, ale łączą je przede wszystkim dwie cechy – są wpisane w nasze życie codzienne i w końcu doprowadzają do przestymulowania, wzmożonej pracy, przemęczenia, a w konsekwencji do osłabienia struktur dna miednicy, a przez to do pojawiania się problemów. Nie mniej jednak zwróćmy uwagę na to jak funkcjonujemy i starajmy się unikać tych czynników, na które mamy wpływ, do porodu zacznijmy się przygotowywać odpowiednio wcześniej, a i po porodzie zadbajmy, by sprawdzić jak działa dno miednicy, zwalczajmy nawet najmniejszy ból tej okolicy i zgłośmy się w celu opracowania blizn.
Problem nietrzymania moczu – terapia uroginekologiczna i rehabilitacja.
Nietrzymanie moczu jest to problem, w wyniku którego dochodzi do niezamierzonego, częściowego lub całkowitego opróżnienia pęcherza moczowego. Mocz jest w stanie utrzymać się w pęcherzu dzięki mięśniom dna miednicy, które to otaczają cewkę moczową i właśnie ją zaciskają. W jaki więc sposób działa organizm, jeśli chodzi o prawidłową pracę układu moczowego? W przypadku, gdy pęcherz jest pełny, mózg wysyła sygnał do mięśni macicy. W ten sposób następuje rozluźnienie mięśni dna miednicy, przy jednoczesnym skurczu mięśni pęcherza. W ten sposób organizm świadomie wydala mocz z pęcherza. Jeśli w tym obrębie pojawią się jakiekolwiek nieprawidłowości, dochodzi do nietrzymania moczu. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest osłabienie mięśni dna miednicy Najczęściej problem ten dotyczy kobiet po ciąży i porodzie, w trakcie menopauzy, po operacjach ginekologicznych, z powodu wieku czy na przykład otyłości, znacząco osłabiając mięśnie. Jeśli taki problem występuje, nie można bać się go zgłaszać, bowiem im szybciej podda się go leczeniu, tym szybciej zyska się pełny komfort życia. Jeśli w grę wchodzą działania profilaktyczne, niezbędną rolę odgrywają ćwiczenia mięśni dna miednicy, czyli tak zwane mięśnie Kegla.
Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego – badanie manualne i USG przezpochwowe
Fizjoterapia w przypadku problemów uroginekologicznych jest niezwykle ważna i każda pacjentka powinna jak najbardziej zgłosić problem, jeśli ten występuje, jednocześnie rozpoczynając odpowiednie dla niego leczenie. Specjalista proginekologiczny zajmuje się leczeniem różnorodnych przypadków dotyczących organizmu kobiety. W działaniu uroginekologicznym, kluczowe znaczenie ma nieść pomoc pacjentkom, tak, aby móc przyspieszyć proces odzyskiwania pełnego komfortu życia. Podczas wizyty u takiego specjalisty, niezbędną rolę odgrywa obszerny wywiad, a następnie badanie manualne i później badanie przezpochwowe. Do proginekologa zgłaszają się pacjentki z różnymi problemami, począwszy od kobiet w ciąży, szczególnie w trzecim trymestrze, kobiet po urodzeniu dziecka w okresie połogowym, a także i tych, które mają wstydliwe problemy, które walczą z bólami w obrębie układu ruchu, szczególnie w okolicy kości ogonowej. Zawsze czas leczenia uzależniony jest od konkretnych problemów, z jakimi zmaga się dana osoba.
Fizjoterapeutka uroginekologiczna – czym zajmuje się specjalista i jak wyglądają działania wykorzystywane w fizjoterapii uroginekologicznej?
Fizjoterapia uroginekologiczna jest bardzo istotna i dla wielu kobiet niezwykle pomocna. Z jej pomocą fizjoterapeuta proginekologiczny może zaradzić bardzo wielu problemom. Jakim? Najczęściej jest to wysiłkowe nietrzymanie moczu, brak ruchu bez konkretnej przyczyny, problemy w obszarze per vaginam, dyskomfort czy problemy w obszarze miednicy mniejszej kobiety, ból przy współżyciu i wiele innych.
Fizjoterapia proginekologiczna w Centrum Fizjoterapii Funkcjonalnej – najlepszy wybór fizjoterapii uroginekologicznej w Gdańsku
Nie ma wątpliwości, iż Centrum Fizjoterapii Funkcjonalnej to idealne miejsce, które jest w stanie przywracać kobietom na nowo komfort i jakość życia. Fizjoterapeuta proginekologiczny jest w stanie zaradzić wielu problemom i w przypadku braku przeciwwskazań , podjąć konkretne leczenie. Wywiad z pacjentem i dalej konkretna diagnostyka w celu oceny stanu zdrowia badanej osoby, to absolutnie podstawa, bowiem dzięki niej właśnie można podjąć odpowiednie leczenie, w tym na przykład kinesiotaping, konkretne ćwiczenia, odpowiedni sposób oddychania. Każda rzecz jest niezwykle ważna i na każdą należy zwrócić szczególną uwagę. W CFF otrzymać można najwyższą jakość usług i najbardziej atrakcyjny cennik.