Fizjoterapia w ciąży

Fizjoterapia w ciąży

Kobiety ciężarne bardzo często uskarżają się przede wszystkim na bóle w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Najczęściej jest on spowodowany przeciążeniami, które wynikają ze zmiany postawy wraz z rosnącym brzuchem.

U kobiet w ciąży zmienia się środek ciężkości, miednica wchodzi w pozycję przodopochylenia, co powoduje ogromne napięcie w odc. L-S, które prowadzi do bólu pleców.

✔️ Już w tym momencie możemy mówić o fizjoterapii okołoporodowej, oczywiście jeśli kobieta zgłosi się ze swoimi dolegliwościami do fizjoterapeuty.

✔️ Na tym etapie ciąży możemy zlikwidować ból przy pomocy kompleksowej terapii. W takim przypadku pomocne są:

 

➕terapia tkanek miękkich (rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, mobilizacje tkankowe)

➕terapia punktów spustowych

➕ćwiczenia rozciągające, rozluźniające (oczywiście pod kontrolą fizjoterapeuty ;))

➕kinesiotaping

➕drenaż limfatyczny (pomocny w minimalizowaniu obrzęków)

 

Poza tym ZAWSZE edukujemy pacjentki! Tłumaczymy jak postępować, aby minimalizować ryzyko napięć, jak sobie radzić z bólem w warunkach domowych, a także staramy się przygotować pacjentkę do porodu➡️ wprowadzamy przede wszystkim ćwiczenia oddechowe, ale również dużo rozmawiamy.

✔️ W dalszym etapie, po 37 tygodniu czyli w momencie, kiedy ciąża jest już donoszona, fizjoterapeuta już w sposób praktyczny może przygotować swoją pacjentkę do porodu. Skupiamy się na manualnym rozluźnieniu i rozciąganiu wewnętrznych części ud (przywodzicieli).

Dlaczego❓ :/

Mięśnie przywodziciele uda przyczepiają się w większości do kości miednicznych, a także są bezpośrednio związane z mięśniami krocza. Zmniejszając napięcie w mięśniach uda automatycznie zmniejszamy napięcie w mięśniach dna miednicy.

Dodatkowo ćwiczymy pozycje porodowe i znów ➡️ dużo rozmawiamy 😉

Staramy się również przygotować pacjentkę na stan w jakim będzie po porodzie. Pokazujemy pierwsze ćwiczenia, pozycje, które będzie mogła wykonywać zaraz po porodzie, aby jak najszybciej starać się o powrót do pełnej sprawności…. Ale o tym więcej w kolejnym wpisie. 😉

Julita Zabielska
Zapraszamy do kontaktu, zespół #CFF
Tel.: 731 007 889