masaz sportowy gdansk

Masaż sportowy Gdańsk

Masaż sportowy prowadzony przez najlepszych fizjoterapeutów

Masaż Sportowy- wykorzystuje techniki podobne do masażu klasycznego, w tym rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wyciskanie. Zastosowanie ich w masażu sportowym jest bardziej energiczne, intensywniejsze. Kierowany do osób uprawiających aktywność fizyczną. W zależności od potrzeb może być wykonywany przed treningiem w celu rozgrzania mięśni i przygotowania ich do wysiłku, stosowany jako uzupełnienie rozgrzewki i/lub po treningu w celu redukcji uczucia zmęczenia, bolesności i sztywności, a także przyspieszenia regeneracji mięśni, by zmniejszyć prawdopodobieństwa urazu z przeciążenia.
Sport odgrywa niezwykle ważną rolę w życiu każdego człowieka. I choć jest on ważny dla prawidłowej pracy organizmu, to jednak kluczowe w nim znaczenie mają również i inne elementy, w tym chociażby praca z fizjoterapeutą. W naszej klinice w Centrum Fizjoterapii Funkcjonalnej, liczyć można na pomoc najlepszych specjalistów w obrębie aparatu ruchu. Wszystkie osoby aktywnie fizycznie, jak najbardziej powinny z takiej formy masażu korzystać, bez względu na to, czy w grę wchodzi masaż sportowy powysiłkowy, masaż startowy, masaż kondycyjny czy masaż regeneracyjny. Każdy z nich ma określone zadania. Jeden rozluźni napięcie mięśniowe, inny poprawi krążenie krwi, jeszcze inny wpłynie na układ nerwowy czy zapobiegnie powstawaniu kontuzji. Każdy fizjoterapeuta zatrudniony w CFF jest w stanie spełnić oczekiwania i potrzeby wszystkich osób, w tym zawodników trenujących zawodowo, jak również i amatorów.

Różne rodzaje masażu sportowego

Organizm sportowca potrzebuje i odpowiedniego przygotowania pod treningi czy zawody i odpowiedniej dla organizmu regeneracji. Każdy typ masażu sprawdzi się w innych sytuacjach, mając zawsze kluczowe znaczenie dla układu ruchu, w tym w sposób szczególny dla układu fizycznego.
Wyróżniamy:

  • masaż treningowy- stosowany w celu prewencji przetrenowania, jako element odnowy biologicznej. Taki masaż sportowy wykonuje się po to, aby zregenerować organizm, dotlenić komórki, wpłynąć na elastyczność mięśni. Prawidłowe funkcjonowanie organizmu odgrywa kluczowe znaczenie, w tym dla sportowców ma ono ogromną wartość.
  • masaż przedstartowy- uzupełnienie rozgrzewki, dogrzanie i przygotowanie mięśni do wysiłku. Taki masaż, zwłaszcza u biegaczy ma ogromne znaczenie. Przy intensywnym wysiłku fizycznym odgrywa bardzo ważną rolę. Celem masażu sportowego jest jak najlepszego przygotowanie sportowca do rozpoczęcia treningu czy wzięcia udziału w zawodach.
  • masaż powysiłkowy- ma na celu doprowadzenie organizmu do stanu homeostazy, przygotowanie do kolejnych startów. Dzięki niemu można zapobiegać kontuzjom i przetrenowaniu. Dostosowany jest on zawsze do indywidualnych potrzeb sportowca. Masaż sportowy zmniejsza napięcie mięśniowe, pozwala chronić przed zakwasami.
  • Masaż podtrzymujący- wykonywany w przerwie od zawodów, gdy treningi i wyzwania stawiane przed sportowcem są mniej intensywne. Stosowany w celu poprawy funkcjonowania układu krwionośnego oraz nerwowego. Dzięki niemu organizm jest w fazie ,,podtrzymania”, tak, aby mięśnie były w pełni przygotowane po przerwie do dalszej pracy.

Obszar objęty masażem będzie różny w zależności od potrzeb sportowca, dlatego tak ważne jest przeprowadzenie wywiadu, w którym uwzględniona zostanie dyscyplina sportowa, cel masażu, cykl, w którym sportowiec obecnie się znajduje. Dobrym uzupełnieniem masażu sportowego będą również kąpiele solankowe lub sauna.

Masaż treningowy (sportowy) a masaż klasyczny

Jeden i drugi masaż bazuje na technikach podobnych do siebie. W jednym i drugim przypadku kluczowe znaczenie ma m.in masowanie, głaskanie, rozcieranie i ugniatanie. W przypadku masażu klasycznego wszystko ma delikatniejszą formę. Taki masaż pozytywnie wpływa na sferę przede wszystkim psychiczną. Daje uczucie odprężenia, relaksu i błogiej przyjemności. Odpowiednie techniki masażu klasycznego wpływają na samopoczucie i na funkcjonowanie całego ciała. A masaż sportowy? Różnica polega na tym, że wszystko jest tutaj bardziej intensywne, mocniejsze.

Dla kogo wskazany jest masaż sportowy?

Masaż sportowy skierowany jest do wszystkich tych osób, które żyją aktywnie. Jest to doskonała opcja i dla osób, które trenują zawodowo, które przygotowują się do zawodów, ale i dla tych, które są amatorami, a pragną utrzymać dobrą kondycję czy nie chcą nabawić się kontuzji.

Jak wykonuje się masaż sportowy?

Każda z form masażu ma nieco inne do wykorzystania techniki, bowiem inne zadanie spełnia na przykład masaż powysiłkowy, inne masaż sportowy treningowy, a jeszcze inne masaż sportowy przedwysiłkowy. Jeden wpływa na regenerację osoby masowanej, inny ma duże znaczenie dla przygotowań sportowca do zawodów, jeszcze inny, masaż podtrzymujący pozwala zachować mięśniom odpowiednią pracę nawet podczas przerwy. Każdą z tych form masażu wykonuje się poprzez zastosowanie odpowiednich technik, konkretnych ruchów i stosowanych działań tak, aby osoba masowana poprzez taki masaż uzyskała dla siebie wszystko to, co najlepsze.

Dlaczego warto korzystać z masażu sportowego w Centrum Fizjoterapii Funkcjonalnej?

Centrum Fizjoterapii Funkcjonalnej to miejsce warte wyboru dla wszystkich osób uprawiających sport. Sportowcy chronią swoje ciało przed kontuzjami, pragną przyspieszyć regenerację mięśni, chcą zadbać o swoje ciało przed i po wysiłku. Wybierając dane miejsce, należy zwrócić szczególną uwagę na doświadczenie personelu, na ich pracę, umiejętności i kwalifikacje. W naszym Centrum pracują najlepsi. I bez względu na to, czy w grę wchodzi faza przygotowań sportowca do zawodów, czy przyspieszenie regeneracji mięśni czy walka z kontuzją – to miejsce jest w pełni do wszystkich swoich klientów.

NIEZALEŻNIE OD TWOJEGO WIEKU I URAZU - POMOŻEMY CI! UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ W CENTRUM FIZJOTERAPII FUNKCJONALNEJ