Fzjoterapia neurologiczna Gdańsk

Rola rehabilitacji neurologicznej metodą NDT – Bobath

Metoda NDT – BOBATH (ang. neuro-developmental treatment: terapia neurorozwojowa) jest szeroką i rozwijającą się koncepcją w rehabilitacji neurologicznej. Jest dedykowana szczególnie wcześniakom i niemowlętom oraz ich rodzicom.

Usprawnianie niemowląt metodą NDT- Bobath polega na wspieraniu i stymulowaniu rozwoju maluszka. Jest przyjazna i bezpieczna dla dziecka. Zmienia się wraz z pojawieniem się kolejnych umiejętności psychoruchowych.

Koncepcja NDT – Bobath nie ma stałych, sztywnie wytyczonych elementów pracy, jest w swojej formie plastyczna. Dostosowywana jest indywidualnie do potrzeb każdego dziecka oraz modyfikowana w trakcie terapii.

Fizjoterapia neurologiczna Gdańsk

Głównym celem metody jest:

  • Normalizowanie napięcia mięśniowego
  • Hamowanie odruchów nieprawidłowych,
  • Dążenie do kontroli postawy oraz wyzwalanie ruchów jak najbardziej zbliżonych do prawidłowych
  • Przeniesienie zdobytych umiejętności na czynności codzienne
  • Uczenie mechanizmów odruchu postawy – reakcji równoważnych i nastawczych.

Ważne, aby stymulowanie rozwoju dziecka odbywało się przez całą dobę. Dużą część obowiązków pracy z dzieckiem przejmują rodzice. Właśnie dlatego w metodzie NDT- Bobath duży nacisk kładzie się obok ćwiczeń na codzienne czynności pielęgnacyjne takie jak prawidłowe noszenie, podnoszenie, karmienie, ubieranie, rozbieranie i stymulującą zabawę. Podczas tych czynności dziecko uczy się, doświadcza, ćwiczy i integruje zmysły. Odpowiednio przeszkoleni rodzice czy opiekunowie kontynuują ćwiczenia w warunkach domowych i w naturalny sposobem utrwalają wzorce ruchowe. Tylko trening, w który są zaangażowani Rodzice – Fizjoterapeuta ma możliwość osiągnąć 100% skuteczności. Każda czynność wykonywana z udziałem dziecka może działać terapeutycznie, jeśli jest wykonywana prawidłowo. W przeciwnym przypadku może utrwalać i pogłębiać nieprawidłowości.

CO POWINNO ZANIEPOKOIĆ RODZICA? Pierwsze nieprawidłowe zaburzenia rozwoju ruchowego dotyczą zwykle opóźnienia lub braku kontroli głowy. Następnie dadzą się zaobserwować niewłaściwe ruchy innych części ciała. Dziecko układa się nieprawidłowo, najczęściej asymetrycznie, nadmiernie prostując się lub zginając. Nieprawidłowe odczuwanie ułożenia własnego ciała oraz ruchów ciała prowadzi do kształtowania się nieprawidłowych wzorców ruchowych.

DLATEGO JEŚLI : Twoje dziecko nie unosi głowy, preferuje jedną stronę ciała, nie lubi leżeć na brzuchu, odgina się i pręży, zaciska piąstki, nie chwyta zabawek, nie obraca się z pleców na brzuch i odwrotnie, nie podpiera się, jest niespokojne lub mało ruchliwe, nie siada, nie „czworakuje” to ten rodzaj terapii będzie dla niego wskazany.

NIEZALEŻNIE OD TWOJEGO WIEKU I URAZU - POMOŻEMY CI! UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ W CENTRUM FIZJOTERAPII FUNKCJONALNEJ W CELU POPRAWIENIA KONDYCJI ZDROWOTNEJ.