TERAPIA STAWÓW SKRONIOWO ŻUCHWOWYCH

Terapia stawów skroniowo żuchwowych

Staw skroniowo-żuchwowy używany jest codziennie, chociażby podczas żucia, jedzenia, ziewania czy mówienia. Jest jednym z najbardziej złożonych stawów w ciele człowieka. Tworzy go kłykieć żuchwy oraz dół żuchwowy kości skroniowej, między którymi znajduje się krążek stawowy. Staw otacza torebka stawowa, liczne więzadła, mięśnie, struktury naczyniowe i nerwowe. Odpowiada za otwieranie, zamykanie, wysuwanie, cofanie jak również ruchy boczne żuchwy.

Wskazania do terapii stawów skroniowo-żuchwowych:

– bóle i zawroty głowy,
– bóle karku, pleców oraz ramion,
– bóle uszu i oczu, szumy w uszach,
– bóle w różnych okolicach twarzy,
– klikania, trzeszczenia lub przeskakiwanie w stawach,
– ból podczas żucia twardych pokarmów,
– blokowanie się żuchwy po szerokim otwarciu,
– ograniczenie ruchomości lub nadmierna ruchomość w stawie,
– leczenie ortodontyczne,
– bruksizm,
– stany po chirurgii szczękowej.

Fizjoterapia stawów skroniowo-żuchwowych opiera się na terapii manualnej, terapii tkanek miękkich, odpowiednich ćwiczeniach, jak również edukacji pacjenta. Wizyty u fizjoterapeuty mogą przyczynić się do zmniejszenia dolegliwości bólowych, przywrócenia prawidłowego zakresu ruchomości stawu, poprawy elastyczności mięśni. Dzięki takim działaniom jesteśmy w stanie w znacznym stopniu usprawnić funkcjonowanie stawów skroniowo-żuchwowych, a co za tym idzie przyczynić się do  zahamowania postępowi patologii w obrębie stawów, eliminacji wad postawy a poprzez rozluźnienie nawet do redukcji stresu.

Szacuje się, że około 20% populacji ma objawy dysfunkcji skroniowo-żuchwowych, przy czym wiele przypadków nie wykazuje żadnych symptomów. Co ciekawe znacznie częściej dotyczy to kobiet. Bóle stawów skroniowo-żuchwowych związane są zarówno z problemami stomatologicznymi jak i zaburzeniami w strukturach mięśniowych, często towarzyszą temu komponenty psychologiczne.

Jeżeli zauważyliście u siebie jakieś niepokojące objawy w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych (sztywność, ból, napięcie, niepokojące klikania) warto zgłosić się na konsultacje fizjoterapeutyczną w celu zdiagnozowania problemu. Pomoc taką uzyskasz również w naszym gabinecie. Zapraszamy

NIEZALEŻNIE OD TWOJEGO WIEKU I URAZU - POMOŻEMY CI! UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ W CENTRUM FIZJOTERAPII FUNKCJONALNEJ