Trening funkcjonalny i medyczny Gdańsk

Fizjoterapeuci pokazują jak wygląda trening funkcjonalny

Trening funkcjonalny i medyczny Gdańsk

Chcesz cieszyć się zdrowiem i sprawnością jak najdłużej? Chcesz trenować i jednocześnie zapobiegać nawracającym kontuzjom? Być może trening funkcjonalny będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. W dzisiejszym wpisie dowiesz się czym tak właściwie jest, jakie są jego korzyści oraz dla kogo trening funkcjonalny jest skierowany. Zapraszamy do lektury.

Co to jest trening funkcjonalny?

Trening funkcjonalny to nowoczesna metoda treningowa, której celem jest przywrócenie prawidłowych wzorców ruchowych poprzez poprawę podstawowych cech motorycznych takich jak siła, równowaga, koordynacja. Trening funkcjonalny bazuje na ćwiczeniach wielostawowych, wielopłaszczyznowych z wykorzystaniem czucia głębokiego, czyli propriocepcji.

Należy pamiętać, że samo ćwiczenie mięśni w pozycjach izolowanych może doprowadzić do zmniejszenia napięcia mięśni głębokim na rzecz mięśni powierzchownych. W konsekwencji przyczynia się to do przeciążeń, uszkodzeń mięśni oraz stawów, zaburzeń stabilności i powstania kompensacji w celu utrzymania funkcji. Dlatego tak ważne jest uzupełnienie treningu siłowego ćwiczeniami złożonymi, integrującymi wiele grup mięśniowych i poprawiającymi stabilizację.

Prawdziwy trening funkcjonalny powinien być wykonywany z najważniejszym przyborem – ciężarem naszego ciała. Dodatkowe przybory jakie w nim wykorzystujemy to między innymi: taśmy TRX, drabinki koordynacyjne, piłki lekarskie, piłki stabilizacyjne czy BOSU.

Dla kogo skierowany jest trening funkcjonalny?

Trening funkcjonalny przeznaczony jest dla każdej grupy wiekowej, zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Poziom ćwiczeń dobierany jest indywidualnie w zależności od sprawności ruchowej pacjenta. Planowanie treningu poprzedzone jest dokładnym badaniem zdolności motorycznych oraz ukierunkowane jest na indywidualny cel każdego ćwiczącego.

Trening funkcjonalny to dobre rozwiązanie dla osób borykających się z bólami kręgosłupa. Zmorą dzisiejszych czasów jest siedzący tryb życia, który sprzyja pogorszeniu postawy ciała poprzez osłabienie jednych mięśni, a przykurczenie innych. Ostatecznie skutkuje to zaburzeniem wzorców ruchowych. Podczas treningu funkcjonalnego dążymy do wzmacniania mięśni, przede wszystkim głębokich odpowiadających za utrzymanie prawidłowej sylwetki i naukę poprawnego wykonywania ruchów złożonych. W czasie treningu w centralnym układzie nerwowych zapisywane są prawidłowe wzorce ruchowe, dzięki czemu w przyszłości będą one mogły być wykonywane automatycznie, odruchowo i przede wszystkim efektywnie.

Trening funkcjonalny powinien być nieodzownym elementem planu treningowego każdego sportowca, zarówno zawodowca jak i amatora. Niezależnie od dyscypliny jaką trenujemy, poprawa siły, mobilności czy kontroli tułowia zdecydowanie zmniejszy ryzyko powstawania przeciążeń i kontuzji oraz pozytywnie wpłynie na osiągane wyniki.

Dzięki stopniowaniu poziomu trudności ćwiczeń trening funkcjonalny to także doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą rozpocząć przygodę ze sportem lub miały dłuższą przerwę od aktywności fizycznej.

Najlepsi trenerzy z certyfikatami, kursami i szkoleniami tylko w CFF Gdańsk

W naszym Centrum Fizjoterapii Funkcjonalnej, jedną z dostępnych usług jest właśnie trening funkcjonalny, będący formą ćwiczeń z ciężarem własnego ciała, gdzie pracuje się nad siłą, wytrzymałością, funkcjonalnością i ogólnym rozwojem całego ciała. Zajęcia takie różnią się od treningów fitness czy treningów siłowych z trenerem personalnym na siłowni, bowiem tutaj kluczowe znaczenie nie odgrywa sprzęt, ale właśnie praca ciałem, wzmocnienie core, skupianie się na prawidłowym oddziaływaniu na poszczególne partie mięśniowe.

W naszym Centrum pracują najlepsi instruktorzy, prowadzący zajęcia w oparciu o swoją wiedzę i zdobyte doświadczenie. Dla nich fundamentalnymi wzorcami jest prawidłowa praca ciężarem własnego ciała, która pozwala poprawić sylwetkę, uśmierzyć ból, rozbudować mięśnie. Sytuacje dnia codziennego wymuszają na nas często pozycje, które źle wpływają na prawidłową postawę, co w konsekwencji prowadzą do bólu i dyskomfortu. Regularne treningi funkcjonalne to najlepsze, co można zrobić dla siebie, zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak również i fizycznej. Warto więc skorzystać z pomocy najlepszych, bowiem dzięki temu można zmienić i styl życia i swój wygląd i samo samopoczucie. Czas trwania treningów dostosowany jest do każdego z klientów indywidualnie. Zapewniamy atrakcyjne warunki płatności, gwarantujemy szeroki i kompleksowy zakres pracy z każdym, kto zdecyduje się na współpracę. Kto raz skorzysta z naszych usług, decydując się polegać na wiedzy i profesjonalizmie trenerów, będzie chciał zostać z nami już na zawsze.

Jeśli jesteś zainteresowany to zapraszamy na treningi do CFF!:)

Dominika Żęgota

Zapraszamy do kontaktu, zespół #CFF
Tel.: 731 007 889