Trening funkcjonalny

Trening rehabilitacyjny

Trening funkcjonalny to nowoczesna metoda treningowa, której celem jest przywrócenie prawidłowych wzorców ruchowych poprzez poprawę podstawowych cech motorycznych takich jak siła, równowaga, koordynacja. Trening funkcjonalny bazuje na ćwiczeniach wielostawowych, wielopłaszczyznowych z wykorzystaniem czucia głębokiego, czyli propriocepcji.

Należy pamiętać, że samo ćwiczenie mięśni w pozycjach izolowanych może doprowadzić do zmniejszenia napięcia mięśni głębokim na rzecz mięśni powierzchownych. W konsekwencji przyczynia się to do przeciążeń, uszkodzeń mięśni oraz stawów, zaburzeń stabilności i powstania kompensacji w celu utrzymania funkcji. Dlatego tak ważne jest uzupełnienie treningu siłowego ćwiczeniami złożonymi, integrującymi wiele grup mięśniowych i poprawiającymi stabilizację.

Trening funkcjonalny to dobre rozwiązanie dla osób borykających się z bólami kręgosłupa. Zmorą dzisiejszych czasów jest siedzący tryb życia, który sprzyja pogorszeniu postawy ciała poprzez osłabienie jednych mięśni, a  przykurczenie innych. Ostatecznie skutkuje to zaburzeniem wzorców ruchowych. Podczas treningu funkcjonalnego dążymy do wzmacniania mięśni, przede wszystkim głębokich odpowiadających za utrzymanie prawidłowej sylwetki i naukę poprawnego wykonywania ruchów złożonych. W czasie treningu w centralnym układzie nerwowych zapisywane są prawidłowe wzorce ruchowe, dzięki czemu w przyszłości będą one mogły być wykonywane automatycznie, odruchowo i przede wszystkim efektywnie.

Trening funkcjonalny przeznaczony jest dla każdej grupy wiekowej. Poziom ćwiczeń dopierany jest indywidualnie w zależności od sprawności ruchowej pacjenta.

NIEZALEŻNIE OD TWOJEGO WIEKU I URAZU - POMOŻEMY CI! UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ W CENTRUM FIZJOTERAPII FUNKCJONALNEJ