FAQ
1. Czym zajmuje się fizjoterapia?
Fizjoterapia to dziedzina medycyny, zajmująca się diagnozowaniem, leczeniem i zapobieganiem różnym zaburzeniom ruchu oraz funkcji ciała. Wykorzystuje się do tego różne metody terapii, zabiegi i ćwiczenia, aby zredukować ból i przywrócić funkcje ruchowe.
2. Jakie korzyści dają wizyty u fizjoterapeuty?
Wśród korzyści możemy wymienić: redukcje bólu, poprawę zakresu ruchu, zwiększenie siły mięśniowej, przywrócenie funkcji po urazach, poprawę równowagi i koordynacji, zmniejszenie ryzyka wystąpienia kolejnych urazów, poprawę jakości życia i samopoczucia.
3. Jakie są najczęstsze schorzenia, które leczy fizjoterapeuta?
Do najczęstszych schorzeń zaliczamy: ból pleców, uszkodzenia mięśni i wiązadeł, dolegliwości pourazowe, choroba zwyrodnieniowa stawów, urazy sportowe, stan po operacjach ortopedycznych, problemy neurologiczne, ze stawami, bliznami po operacjach, migreny i wiele innych.
4. Kiedy powinienem skonsultować się z fizjoterapeutą?
Jeżeli masz problemy z bólem mięśni i stawów, ograniczony zakres ruchu, urazy sportowe i stany pourazowe, przewlekłe schorzenia układu kostno-mięśniowego, masz przed sobą rehabilitację pooperacyjną, problemy z koordynacją i inne niepokojące Cię dolegliwości.
5. Jakie metody i techniki stosowane są przez fizjoterapeutę?
Mogą to być masaże, ćwiczenia terapeutyczne, terapia stawów, techniki manipulacyjne, terapia manualna, pinoterapia, kinesioterapia, terapia pijawka lekarską, przeciwobrzękowa, suche igłowanie i inne, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.
6. Jak długo trwa wizyta u fizjoterapeuty?
Zazwyczaj sesja trwa 60 minut. Czas jej trwania może się różnić w zależności od rodzaju schorzenia, złożoności przypadku i planu leczenia opracowanego przez fizjoterapeutę.
7. Jak często powinienem korzystać z wizyt u fizjoterapeuty?
Częstotliwość wizyt zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i zaleceń fizjoterapeuty. W niektórych przypadkach wizyty mogą być planowane kilka razy w tygodniu, w innych wystarczy wizyta raz w miesiącu. Wszystko zależy od stanu pacjenta, postępu terapii i celów rehabilitacji.
8. Czy fizjoterapia może być bolesna?
Fizjoterapia powinna być przeprowadzana w sposób, który minimalizuje dyskomfort i ból pacjenta. Niektóre techniki mogą powodować pewien stopień dyskomfortu, zwłaszcza na początku terapii, gdy organizm się adaptuje. Fizjoterapeuta zawsze dąży do zrównoważenia efektywności terapii z komfortem pacjenta.
9. Czy do fizjoterapeuty można zapisać niemowlę?
Tak, ale korzystamy wtedy z wizyty u fizjoterapeuty, który jest specjalistą od terapii dla najmniejszych pacjentów.
10. Jak przygotować się do wizyty u fizjoterapeuty?
Na wizytę najlepiej zabrać ze sobą wygodny strój i obuwie na przebranie. W naszym centrum jest wygodna szatnia, w której swobodnie się przygotujesz. Możesz zabrać ze sobą wcześniejsze wyniki badać – z pewnością dadzą one fizjoterapeucie lepszy obraz problemu, z którym się zgłaszacie. Na pierwszą wizytę przyjdź 10-15 minut wcześniej, aby mieć czas na wypełnienie karty pacjenta i przebranie się.
11. Jak przebiega wizyta u fizjoterapeutki uroginekologicznej?
Najpierw przeprowadzany jest dokładny wywiad z pacjentką, a następnie oceniana jest funkcjonalność i mobilność. Nasza fizjoterapeutka uroginekologiczna, jest przygotowana do wykonania w razie potrzeby badania przez pochwę, aby móc ocenić stan mięśni dna miednicy – ich pracę, wytrzymałość czy zdolność do relaksacji. Fizjoterapeutka skupia się na zapewnieniu pacjentce komfortu i poczucia prywatności podczas przeprowadzania badania i w trakcie całej wizyty.
12. W jakich godzinach otwarte jest Centrum?
PONIEDZIAŁEK: 7:00 – 20:00
WTOREK: 7:00 – 20:00
ŚRODA: 7:00 – 20:00
CZWARTEK: 7:00 – 20:00
PIĄTEK: 7:00 – 15:30
Godziny otwarcia Punktu Pobrań:
PONIEDZIAŁEK: 6:30 – 10:00
WTOREK: nieczynne
ŚRODA: 6:30 – 10:00
CZWARTEK: 6:30 – 10:00
PIĄTEK: nieczynne