fizjoterapia dzieci

Fizjoterapia i rehabilitacja dzieci i niemowląt

Fizjoterapia dzieci i niemowląt. Dlaczego jest tak ważna?

Fizjoterapia dzieci, w tym przede wszystkim niemowląt jest niezwykle ważnym elementem rozwoju. Sama fizjoterapia jako dziedzina, odgrywa kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju aparatu ruchu. Nowoczesna medycyna, rehabilitacja i fizjoterapia, potrafią działać dziś na bardzo wielu płaszczyznach. W ten sposób możliwe jest leczenie różnego rodzaju chorób, schorzeń, wad postawy i wszelkich nieprawidłowości w obrębie aparatu ruchu.

Działania z zakresu fizjoterapii dają możliwość uniknięcia wad rozwojowych lub w przypadku już istniejących, ich leczenia. Centrum Fizjoterapii Funkcjonalnej jest takim miejscem, które oferuje kompleksowe działania w zakresie fizjoterapii niemowląt i dzieci w każdym wieku.

Rehabilitacja dzieci. Wady postawy.

Jednymi z najczęściej pojawiających się problemów, są wady postawy. Są to m.in:

  • postawa skoliotyczna,
  • okrągłe plecy,
  • wklęsłe plecy,
  • płaskie plecy,
  • okrągło-wklęsłe plecy,
  • płaskostopie,
  • koślawe kolana,
  • kolana szpotawe,
  • stopy szpotawe.

W przypadku pacjentów z zaburzeniami narządów ruchu, kluczowe znaczenie ma indywidualnie do każdego dobrany plan działania. W każdym przypadku inne dobiera się techniki pracy i inne wykonuje się działania. Jedne dzieci mają problemy neurologiczne, inne ortopedyczne, jeszcze inne związane z niepełnosprawnościami genetycznymi. W każdym przypadku oferta dostosowywana jest pod konkretnego pacjenta.

Skolioza. Diagnostyka i leczenie.

Skolioza to jeden z najczęściej pojawiających się problemów u dzieci. Jest to trójpłaszczyznowa, rotacyjna choroba kręgosłupa, którą diagnozuje się za pomocą badania obrazowego, jakim jest RTG. Wśród najczęstszych okresów występowania skolioz, wyróżniamy okres wczesno- dziecięcy, czyli 0-3 lat kiedy dochodzi do pionizacji dziecka, co jest ogromnym wyzwaniem dla kręgosłupa. W wieku 5-8 lat następuje przełom między przedszkolem, w którym dziecko ma dostarczone dużo ruchu, a szkołą gdzie przeważa siedzący tryb życia, co stwarza optymalne warunki do rozwoju skrzywienia kręgosłupa. Ostatnim okresem jest czas od 10 lat do zakończenia rozwoju kostnego. Są to początki dojrzewania, którym towarzyszy szereg przemian hormonalnych. Co więcej ta trójpłaszczyznowa, rotacyjna choroba kręgosłupa występuje częściej u płci żeńskiej.

W zależności od nasilenie skrzywienia, będziemy podejmować się różnych środków. Gdy skrzywienie nie przekracza 20° w pracy z pacjentem skupiamy się głównie na ćwiczeniach i obserwacji. Jeśli kąt wynosi 20-40° oprócz ćwiczeń bardzo często zalecany jest gorset. Natomiast gdy skolioza przekracza 45° rozważane jest leczenie operacyjne. Diagnostyka tego schorzenia oparta jest głównie o badanie obrazowe- RTG. W pracy z takim pacjentem bardzo ważnym jest zatrzymanie progresji skrzywienia, zapobieganie dysfunkcjom układu oddechowego, które bardzo często towarzyszą skoliozom, zapobieganie zespołom bólowym kręgosłupa oraz korekcja wad postawy. Programowanie procesu rehabilitacji powinno być indywidualnie dobrane do pacjenta. Istnieje wiele metod stosowanych w celu zatrzymania progresji i/lub redukcji skrzywienia kręgosłupa. Wśród nich można wymienić metodę SEAS, w której terapeuta skupia się głównie na edukacji pacjenta w zakresie przyjmowania maksymalnie skorygowanej pozycji i utrzymania jej w aktywnej kontroli. Poprzez taki trening pacjent wyrabia nawyk prawidłowej pozycji ciała w czynnościach dnia codziennego. U dzieci z zaburzeniami w obrębie kręgosłupa bardzo ważne jest wczesne zdiagnozowanie problemu i jak najszybsze rozpoczęcie pracy nad nim. Poprzez odpowiednio dobrany trening powrócić można w ten sposób do prawidłowej postawy ciała. Oprócz terapii ruchowej bardzo istotnym elementem będzie również terapia manualna, podczas której fizjoterapeuta wyrówna napięcie taśm anatomicznych, których równowaga została zaburzona.

Dobry fizjoterapeuta z zakresu ortopedii

Jednym z bardzo ważnych elementów, jest wybór fizjoterapeuty, który pracuje z dziećmi i który zajmuje się rehabilitacją tej właśnie grupy pacjentów. Musi on znać skale oceny fizjoterapeutycznej, musi wiedzieć jak wygląda masaż dziecka, jak dobrać ćwiczenia do stanu pacjenta. Taki fizjoterapeuta powinien oferować zarówno porady w zakresie terapii, jak również i konkretne działania. Fizjoterapeuta powinien zachęcać dzieci do aktywności w czynnościach życia codziennego. Powinien pokazywać ćwiczenia, które dzieci mogą robić samodzielnie lub z pomocą rodziców. I co istotne, sam powinien prowadzić wizyty w taki sposób, aby młodym pacjentom pomóc.

Czym jest integracja sensoryczna?

Zajmując się tematem fizjoterapii, niewątpliwie jednym z bardzo ważnych elementów jest integracja sensoryczna. Co to właściwie jest? Jest to zdolność do rozumienia, jak również i porządkowania wszelkich informacji oraz bodźców poprzez zmysły. W jakim celu? Aby dziecko mogło zrozumieć sens funkcjonowania w świecie i aby potrafiło reagować na pojawiające się bodźce. W fizjoterapii dzieci i niemowląt, ten element odgrywa również istotne znaczenie.

Fizjoterapia dla dzieci i fizjoterapia niemowląt. Korzyści wynikające z wyboru poradni dla dzieci w obrębie aparatu ruchowego

Wizyta u fizjoterapeuty, niemal na każdym etapie rozwoju ma ogromne znaczenie. I nawet, jeśli dziecku nic nie dolega, warto korzystać z pomocy fizjoterapeutów profilaktycznie. Przedwczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości, zwiększa szansę ich wyleczenia. A tak naprawdę każdy, najmniejszy szczegół ma znaczenie. Istotne jest to, jak wygląda noszenie niemowlęcia. Ważne jest to, jak młoda mama karmi dziecko i jaką przyjmuje wtedy z dzieckiem pozycję. Kluczowe znaczenie ma także i dobór odpowiednich aktywności dla konkretnych dzieci. Praca z wcześniakiem. Sposób ubierania niemowlaka.

Taping – kinesiology, masaż. Kluczowe elementy fizjoterapii dla dzieci

W fizjoterapii można korzystać z różnego rodzaju technik pracy z dziećmi. Istotne znaczenie może więc odegrać masaż dziecka, odpowiednie ćwiczenia, wykorzystywanie kinesiology tapingu i innych działań. Zawsze istotne znaczenie w działaniach z pacjentem ma dobranie konkretnej metodyki ich wykonywania dla danych przypadłości i stanów.

Fizjoterapia i rehabilitacja dziecięca w centrum rehabilitacji CFF

W Centrum Fizjoterapii Funkcjonalnej znajdą Państwo szeroką ofertę usługową, jeśli chodzi o fizjoterapię niemowląt, dzieci i młodzieży. W miejscu tym można liczyć na fachową pomoc i kompleksowe działanie. Konkretne badania, diagnoza i leczenie. Tym zajmują się fizjoterapeuci zatrudnieni w progach CFF, z pomocy których jak najbardziej warto skorzystać. Dobry wybór to 100% satysfakcji. CFF warto jak najbardziej zaufać.

NIEZALEŻNIE OD TWOJEGO WIEKU I URAZU - POMOŻEMY CI! UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ W CENTRUM FIZJOTERAPII FUNKCJONALNEJ