Konsultacja Fizjoterapeutyczna

Badanie i konsultacja fizjoterapeutyczna

Fizjoterapeuta za pomocą szczegółowego badania i pełnego wywiadu z pacjentem dokonuje oceny funkcjonalnej i biomechanicznej pacjenta. Ze względu na fakt, iż dysfunkcje narządu ruchu, często są wynikiem wieloletnich przeciążeń, urazów oraz mikrourazów , w pierwszej kolejności przeprowadza się szczegółową analizę dolegliwości chorego. Problem ten może tyczyć się zarówno stawu, mięśnia jak i nerwu, a także wszystkich okolicznych tkanek. Dlatego, aby nie przeoczyć podczas badania żadnej dysfunkcji, wykorzystuje się wiele testów różnicowych. Dzięki analizie reakcji pacjenta na prowokowanie objawów bólowych oraz skonfrontowaniu ich z prawidłowymi reakcjami, które u pacjenta bez zaburzeń powinny wystąpić, fizjoterapeuta może ustalić proces terapeutyczny oraz początkowy plan działania. Bardzo istotnym jest, by pacjent podczas wywiadu odpowiadał rzetelnie i zgodnie z prawdą na zadawane mu przez fizjoterapeutę pytania. Odpowiedzi te istotne są przy wykluczeniu przeciwskazań do terapii oraz ustaleniu przyczyny dolegliwości bólowych.
Przykładowe kwestie poruszane podczas wywiadu:
– data urazu
– przyczyna urazu
– okoliczności powstania urazu
– przyjmowanie leków
– choroby współistniejące
– podejmowana aktywność fizyczna

Konsultacja fizjoterapeutyczna – dlaczego jest tak ważna w terapii i rehabilitacji?

Nie sztuką tak naprawdę jest wprowadzić określony plan terapii czy konkretny zestaw ćwiczeń, ale kluczowe w tym wszystkim jest to, aby zagwarantować pacjentowi jak najbardziej skuteczne leczenie. W zależności bowiem od rodzaju bólu czy występującego urazu, zupełnie inny przebieg powinien mieć sam plan leczenia i stosowna fizykoterapia. Odwiedzając gabinet specjalisty w CFF, to właśnie konsultacja odgrywa w pierwszej kolejności nadrzędną rolę. Fizjoterapeuta powinien zobaczyć wszelkie dostępne wyniki badań, powinien wyjaśnić pacjentowi wszelkie niejasności, w końcu i powinien wykonać niezbędne badania w zakresie ruchu poszczególnych narządów, dzięki czemu możliwe będzie zdiagnozowanie problemu zdrowotnego oraz opracowanie programu pracy z konkretną osobą. Pacjent w czasie konsultacji fizjoterapeutycznej będzie mógł zadać kluczowe pytania, aby rozwiać ciekawość, z kolei sam fizjoterapeuta jeszcze przed rozpoczęciem badań diagnostycznych musi uzyskać kluczowe informacje na temat stanu zdrowia, jak również i kwestii dotyczących samego problemu.
Na pierwszą wizytę należy założyć wygodny strój i zabrać niezbędne badania. Fizjoterapeutka dostosuje wizytę do potrzeb pacjenta, ale i bieżącego problemu, z jakim ten się zmaga, a wszystko to po to, aby uzyskać pożądany efekt. Pacjent w trakcie wizyty otrzyma serię pytań, dostanie zalecenia dotyczące dalszego postępowania i tym samym będzie mógł rozpoczynać, jeśli będzie taka potrzeba profesjonalną fizjoterapię pod okiem najlepszych profesjonalistów, takich, na których można polegać i którzy dołożą wszelkich starań, aby rozwiązać istniejący problem.

Jak wygląda konsultacja fizjoterapeutyczna i pierwsze badania w CFF?

Pierwsza wizyta z pewnością należy do bardzo stresujących dla pacjentów, dlatego też nasz zespół specjalistów z Gdańska, dołoży wszelkich starań, aby zagwarantować jak najlepszą opiekę, fachowe podejście i odpowiednie warunki, tak, aby pacjent czuł się w progach centrum jak najlepiej. Fizjoterapeuta mając już pełny wywiad, ale również i niezbędne informacje, w tym RTG czy USG, może wykonać niezbędne badania, w tym na przykład test siły, zakres ruchu. Następnie, w trakcie konsultacji wskaże on przybliżony czas trwania fizjoterapii, przygotuje instruktaż dotyczący wspólnej pracy, ale również i przedstawi zestawy ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w domu w formie treningu. Ponadto, ustali z pacjentem terminy kolejnych, ewentualnych spotkań.

Diagnoza – nadrzędne pytania specjalistów mające na celu rozwiązać problem?

Nawet bogate doświadczenie praktyczne oraz liczne osiągnięcia w dziedzinie fizjoterapii, nie są w stanie postawić trafnej diagnozy, jeśli nie odpowiednia współpraca z pacjentem, w tym właśnie przekazanie szerokiej wiedzy o swoim problemie oraz praktycznych informacji związanych z bólem, dyskomfortem czy jakimikolwiek ograniczeniami.

CFF – profesjonalne wsparcie i pomoc pacjentom. Zobacz pełną ofertę

Nasza placówka CFF to miejsce doskonałe, aby oddać swoje ciało, a dokładniej wszelkie problemy związane z jego sprawnym działaniem w ręce profesjonalistów. Tutaj pracują najlepsi fizjoterapeuci cieszący się pozytywnymi opiniami pacjentów, tutaj można wyjaśniać wszelkie niejasności związane z konkretnymi problemami, w końcu tutaj można liczyć na wsparcie i pomóc, aby te właśnie problemy rozwiązać. Poprzez naszą pracę, jesteśmy dla wszystkich, zarówno w placówce stacjonarnie, jak również i w razie potrzeby online.

NIEZALEŻNIE OD TWOJEGO WIEKU I URAZU - POMOŻEMY CI! UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ W CENTRUM FIZJOTERAPII FUNKCJONALNEJ