Suche igłowanie to nowoczesna i coraz powszechniejsza w fizjoterapii metoda walki z bólem. Polega na nakłuciu punktu spustowego w mięśniu, napiętego pasma mięśniowego, miejsca nadwrażliwego lub miejsca gdzie dochodzi do wzrostu ciśnienia płynów za pomocą sterylnych, jednorazowych igieł. Ma to na celu leczenie bólu mięsniowo-powięziowego i dysfunkcji w obrębie narządu ruchu. Nazwa suche igłowanie (dry needling) pochodzi od używanych igieł, które są używane do zabiegu. W przeciwieństwie do igieł iniekcyjnych (igłowanie mokre) igły akupunkturowe nie posiadają otworu – nie można przez nie wprowadzić płynu do organizmu oraz są dużo cieńsze.
Podczas zabiegu fizjoterapeuta oddziałuje na płytkę nerwowo-mięśniową w mięśniu, stymulując komórki mięśniowe organizmu do regeneracji i przebudowy. W konsekwencji prowadzi to do zmniejszenia napięcia mięśniowego oraz zmniejszenia i ustąpienia bólu. Oprócz samego układu mięśniowego i powięziowego ukłucie igłą pobudza również nasz układ krążenia. Reakcje jakie następują po wbiciu igły to, np. większe nasycenie tlenem i ukrwienie tkanek podjętych igłowaniu, zwiększenie metabolizmu glukozy w tkankach czy rozszerzenie naczyń krwionośnych.
Zaskakująco podczas terapii najbardziej odczuwalny jest sam moment ukłucia, czyli przebijania skóry, po znalezieniu odpowiedniego miejsca czasem wręcz można zapomnieć o wbitych igłach. W trakcie zabiegu podczas nakłuwania punktów spustowych terapeuta stara się doprowadzić do podwójnego skurczu mięśnia. Ten moment może nie należy do bolesnych, ale czasem sprawia dyskomfort bądź uczucie rozpierania tkanek wokół i pieczenia. Jest to jednak metoda bezpieczna i skuteczna w leczeniu przewlekłych i ostrych dolegliwości bólowych.
Przykładowo:
- łokieć golfisty, tenisisty
- zespół cieśni nadgarstka
- ostroga piętowa
- napięciowe bóle głowy, migreny
- tendinopatie
- ból pochodzący z tkanki bliznowatej
- zespoły bólowe kręgosłupa
- zamrożony bark
- kolano biegacza, skoczka
- urazy sportowe…..
I wiele innych.
Zapraszamy do kontaktu, zespół #CFF
Tel.: 731 007 889