Terapia stopy w Gdańsku
Globalna terapia stopy
Stopy są kluczowym elementem układu ruchu, dlatego przywracanie im pełnej sprawności jest niezwykle ważne poruszaniu się i wykonywaniu codziennych czynności. Specjaliści niwelują zaburzenia układu ruchu, poprawiając jego zakres w stawie. W tym celu stosują trójpłaszczyznową terapię manualną (TPT). To holistyczne podejście składające się z ćwiczeń korekcyjnych, działań manualnych i edukacji pacjenta.
Terapia stóp w Gdańsku Oliwie
Trójpłaszczyznowa terapia stóp koncentruje się na analizie i poprawie funkcji stóp w trzech płaszczyznach ruchu: strzałkowej, stronnej i poprzecznej. Jest to szczególnie istotne w przypadku pacjentów z różnymi schorzeniami stóp, takimi jak płaskostopie czy paluch koślawy. Terapia manualna stopy diagnozuje dysfunkcje i wykorzystuje różne techniki takie jak manipulacje stawami, rozciąganie tkanek miękkich, masaż, punktowe uciski i wiele innych. Jesteśmy dostępni dla naszych pacjentów od poniedziałku do piątku, dlatego nie czekaj, umów się na terapię trójpłaszczyznową i rozpocznij swój powrót do pełni sił razem z nami!
Najczęstsze wskazania do terapii stopy
Najczęstszymi wskazaniami do terapii stopy są:
- urazy w obrębie stawu skokowego;
- skręcenie stawu skokowego;
- pęknięcie kości śródstopia, palców, torebki stawowej;
- zapalenie ścięgna Achillesa i rozcięgna podeszwowego;
- zniekształcenia palców i śródstopia;
- ostroga piętowa;
- pięta Haglunda;
- zespół przeciążenia piszczeli;
- przygotowanie do operacji;
- operacja np. rekonstrukcja ścięgna Achillesa;
- po unieruchomieniu kończyny opatrunkiem gipsowym;
- płaskostopie;
- stopa płasko-koślawa;
- paluch koślawy tzw. Hallux;
- codzienne przewlekłe dolegliwości;
- dyskomfort podczas chodzenia lub uprawiania sportu;
- ograniczenie ruchomości stawu skokowego.
Dlaczego fizjoterapia stopy jest ważna?
Jeżeli odczuwasz dolegliwości stopy, to działania fizjoterapeutyczne są kluczowe, ponieważ przywracają funkcję stopy, zakresu ruchu i redukują uciążliwe dolegliwości. Wprowadzone przez specjalistę ćwiczenia wzmacniają mięśnie stopy i zwiększają ich elastyczność, co zapobiega kontuzjom takim jak zwichnięcia czy skręcenia.
Zwiększona siła mięśni stopy wpływa na większą stabilność ciała, chroniąc przed upadkami. Poprawa siły mięśni stopy i jej ruchomości odgrywa ważną rolę w uprawianym sporcie. Dolegliwości innych części ciała takich jak plecy czy kolana znajdują często swoją przyczynę w dysfunkcjach stóp, stąd należy pamiętać o ich wzajemnym oddziaływaniu.