Masaż sportowy z elementami odnowy biologicznej (wg Leszka Magiery i Roberta Walaszek w książce ,,Masaż sportowy z elementami odnowy biologicznej”).

  • Strona główna
  • Masaż sportowy z elementami odnowy biologicznej (wg Leszka Magiery i Roberta Walaszek w książce ,,Masaż sportowy z elementami odnowy biologicznej”).
Masaż sportowy w gabinecie fizjoterapii

Masaż sportowy z elementami odnowy biologicznej (wg Leszka Magiery i Roberta Walaszek w książce ,,Masaż sportowy z elementami odnowy biologicznej”).

Masaż sportowy z elementami odnowy biologicznej – co to jest?

Masaż sportowy w wybranych dyscyplinach sportowych jest nieodłączną częścią stylu życia danej osoby, bez względu na to, czy trenuje ona amatorsko czy też zawodowo. Sport ma kluczowe znaczenie w naszym życiu, jednak przy nieodpowiednim do niego podejściu, może wyrządzić on wiele szkód. I o ile klasyczny masaż przyjmuje formę relaksu, o tyle fizjoterapia idąca w kierunku masażu sportowego, ma nieco inne znaczenie i formę. Wykorzystanie odpowiednich technik masażu, pozwala uzyskać pacjentom pożądane efekty i zamierzone rezultaty. Sama problematyka związana z masażem sportowym jest niezwykle obszerna i z takiej formy pomocy korzystać może wielu pacjentów.

A czym jest połączenie owego masażu sportowego z odnową biologiczną? To oprócz zastosowania odpowiednich technik, także i forma regeneracji organizmu, wyciszenia, przywrócenia mu siły i witalności. Sam masaż sportowy jest najczęściej formą fizjoterapii po urazach sportowych, a połączenie zabiegów fizykalnych stosowanych w odnowie, dodatkowo działa jako relaks i przyjemność dla ciała i to zarówno w sferze fizycznej, jak również i psychicznej.

Masaż klasyczny, masaż sportowy w Gdańsku czy masaż leczniczy – każda z tych form masażu jest inna i każda ma nieco inne przeznaczenie, ale łączy je jedno – pomoc osobie w konkretnym aspekcie, bez względu na to, czy w grę wchodzi kontuzja, regeneracja mięśni czy odpowiednia forma relaksu dla ciała.

Połączenie masażu sportowego i odnowy biologicznej w jednym działaniu

Zagadnienia masażu sportowego i odnowy biologicznej są niezwykle obszerne. Każda, związana z tą tematyką książka zawiera kompleksowo omawiane zagadnienia masażu sportowego, objaśnia również fizjologiczne podstawy wysiłku, opisuje techniki wykonywania masażu, rodzaje masażu, sposoby masażu czy już konkretne techniki masażu wykorzystywane w sporcie. Wszelkie schorzenia narządu ruchu, pojawiające się kontuzje czy urazy, przetrenowanie – to wszystko wymaga odpowiedniej pracy, w tym właśnie pomocy fizjoterapeutów i zastosowanych przez nich technik masowania ciała, które łączą z jednej strony masaż sportowy, z drugiej konkretne działania w zakresie odnowy biologicznej.

Masażysta a fizjoterapeuta – czym się różnią?

Niezwykle dużym problemem dla wielu ludzi jest wyjaśnienia różnicy między masażystą, a fizjoterapeutą. Zarówno w jednym, jak również i w drugim przypadku, anatomia i fizjologia człowieka odgrywa wartość nadrzędną, jednak mylnym jest stwierdzenie, iż masażysta to fizjoterapeuta, a fizjoterapeuta to masażysta. I choć sposoby i techniki masażu wykorzystywane w obydwu zawodach mogą być takie same, choć diagnostyka w kinezyterapii i masażu może mieć taką samą formę, to jednak obydwa te zawody między sobą się różnią. Sam masażysta pracuje przede wszystkim jedynie na tkankach miękkich, działa w obrębie powięzi, więzadeł, skóry czy tkanek podskórnych. Fizjoterapeuta z kolei dodatkowo pracuje na tkankach twardych, czyli stawach. Fizjoterapeuta musi mieć ukończone odpowiednie szkoły, praktyki i szkolenia, masażyści często korzystają z ofert szkół organizujących kursy masażu. Sam masażysta niejako przygotowuje ciało pacjenta do pracy z fizjoterapeutą oraz pozwala podtrzymać efekty wypracowanych rezultatów.

Leszek Magiera i Robert Walaszek – niezbędna literatura

,,Masaż sportowy z elementami odnowy biologicznej” to jedna z pozycji książkowych, które jak najbardziej warto posiadać i które są niezbędne dla specjalistów z zakresu tej właśnie formy masowania ciała. Pozycja ta stanowi najszersze z dotąd spotykanych w Polsce ujęć problematyki związanej z masażem sportowym połączonym z odnową biologiczną. Książka autorstwa Leszka Magiery i Roberta Walaszka kompleksowo omawia zagadnienia związane z tą tematyką i skierowana jest zarówno do fizjoterapeutów, jak również i masażystów. Opracowanie to stanowi najszersze kompendium wiedzy, które naukowo zajmuje się całym tym zagadnieniem. Co więcej książka ta również stanowi pierwszą w polskiej literaturze fachowej próbę ujęcia problematyki diagnostyki w kinezyterapii i metod leczenia fizykalnego zewnętrznych, jak i wewnętrznych urazów. Każdy, długoletni masażysta w centrum rehabilitacji, jak również i każdy fizjoterapeuta pracujący przy masażu na poszczególnych częściach ciała, jak najbardziej powinien wszelkie opisane w książce zagadnienia znać, aby w pełni móc je wykorzystywać w codziennej pracy z pacjentem. Książka Magiera i Walaszka kompleksowo omawia zagadnienia masażu punktowego wykorzystywanego w sportowej formie masowania ciała, opisuje czym jest masaż segmentarny czy masaż leczniczy u sportowców.

Kiedy warto wybrać się na masaż sportowy i dla kogo jest on skierowany?

Dotyk fizykalny stosowany w odnowie biologicznej i fizjoterapii po urazach, po kontuzjach czy po przetrenowaniu ma ogromne znaczenie i odgrywa tam samo ważną rolę, jak sam stretching. Wszelkie opracowania i podręczniki, które zawierają metodykę masażu sportowego wykorzystywanego w sporcie i odnowie biologicznej, jasno zwracają uwagę na to, jak istotną rolę i jak duże znaczenie odgrywa współpraca na płaszczyźnie pacjent – fizjoterapeuta.

Masaż sportowy i odnowa biologiczna w jednym połączeniu skierowana jest przede wszystkim do osób, które są aktywne, które uprawiają sporty, które stawiają na aktywny styl życia. Jest to rozwiązanie, które może być pomocą przed pojawiającymi się urazami czy kontuzjami, ale i które pomaga wtedy, gdy owe kontuzje czy urazy już się zdarzają. Każdy trener współpracujący z podopiecznym zaznacza, jak istotną rolę odgrywa w tym wszystkim właśnie fizjoterapia.

Będąc osobą aktywną, bez względu na to, czy w grę wchodzi bieganie, jazda na rowerze, lekkoatletyka, boks czy inne formy sportu, bez względu na to, czy uprawia się daną dyscyplinę sportu amatorsko czy zawodowo – zawsze kluczowe znaczenie ma pomoc specjalistów w zakresie masażu sportowego, ale i szeroko rozumianej odnowy biologicznej. Taka inwestycja to najlepsze, co można zrobić dla siebie i dla swojego ciała, zarówno w aspekcie fizycznym, jak i psychicznym.