Aktywność fizyczna w Hashimoto

Grafika pokazująca zapalenie tarczycy

Aktywność fizyczna w Hashimoto

Czym jest Hashimoto?

Jest to przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym, w przebiegu którego nieprawidłowe pobudzenie układu immunologicznego prowadzi do tworzenia przeciwciał przeciwko własnej tarczycy, a w konsekwencji do stopniowego upośledzania produkcji jej hormonów oraz niszczenia samego gruczołu. Leczona i ustabilizowana choroba pozwala pacjentom prowadzić normalne życie.

Czy sport jest wskazany w chorobie Hashimoto?

Można z całą stanowczością stwierdzić, że choroba Hashimoto nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do aktywności fizycznej. Oczywiście należy pamiętać, że ćwiczenia powinny być dostosowane do stanu zdrowia pacjenta, jego kondycji psychofizycznej oraz upodobań. Bardzo ważne, aby aktywność fizyczna podejmowana była regularnie. W przypadku świeżo wykrytej lub niewyrównanej niedoczynności tarczycy zbyt intensywny i długotrwały wysiłek nie jest zalecany. Zaburzona równowaga hormonów tarczycy może powodować gorszą tolerancję wysiłku dlatego stopniowo staraj się zwiększać intensywność wysiłku, a także obserwuj swój organizm. Jeżeli zauważysz, że aktywność nasila obrzęki lub powoduje silne bóle mięśni i stawów, zwiększa męczliwość lub spowalnia pracę serca być może warto zmniejszyć intensywność treningu. W takich przypadkach konsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym. Pamiętaj, że dla pacjentów cierpiących na Hashimoto nie zalecane są ćwiczenia w godzinach wieczornych lub bezpośrednio przed snem.

Jakie korzyści niesie aktywność fizyczna w Hashimoto?

  • Jednym z objawów choroby spowodowanym niedoborem hormonów tarczycy z organizmie może być przyrost masy ciała. Regularne treningi pozwalają obniżyć masę ciała oraz zredukować ilość tkanki tłuszczowej.
  • W badaniach laboratoryjnych u pacjentów cierpiących na omawianą chorobę, obserwuje się podwyższony poziom cholesterolu. Poza dietą, jednym z najskuteczniejszych sposobów na jego redukcję jest aktywność fizyczna.
  • Kolejnym problemem pacjentów jest obniżone ciśnienie tętnicze, liczne badania naukowe dowodzą, że regularny wysiłek fizyczny o umiarkowanym natężeniu jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na regulowanie ciśnienia.
  • Ostatnie doniesienia głoszą, że trening w chorobie pozytywnie wpływa na funkcjonowanie samej tarczycy pobudzając ją do pracy, dzięki czemu produkuje więcej hormonów, a jednocześnie obniża stężenie TSH w organizmie.
  • Trening w hashimoto jest doskonałym sposobem na radzenie sobie z objawami depresji poprzez pobudzanie endorfin, a dodatkowo łagodzi problemy ze snem.

Polecane dyscypliny sportu

Szczególnie polecane są sporty aerobowe (tlenowe), ogólnorozwojowe takie jak: marsz, jogging, basen, jazda na rowerze, joga, aerobik. Należy unikać ćwiczeń siłowych, które wymuszają krótki, ale intensywny wysiłek taki jak podnoszenie ciężarów. Jeżeli masz wątpliwości która forma treningu będzie dla Ciebie odpowiednia skonsultuj się ze specjalistą.

Nie zapominaj, że każdy wysiłek powinien być poprzedzony rozgrzewką! A zakończony regeneracją. Niestety możliwości regeneracyjne osób z Hashimoto są dużo mniejsze niż u zdrowych osób, dlatego koniecznie zadbaj o odpoczynek po treningu oraz wystarczającą ilość snu.

Zespół #CFF
Tel.: 731 007 889