Ból spojenia łonowego. Czy dotyka tylko kobiety w ciąży?

  • Strona główna
  • Ból spojenia łonowego. Czy dotyka tylko kobiety w ciąży?
Anatomia dna miednicy

Ból spojenia łonowego. Czy dotyka tylko kobiety w ciąży?

Ból czy rozejście spojenia łonowego kojarzy nam się przede wszystkim z ciężarnymi, co się okazuje – błędnie.

Dotyczy ono również mężczyzn i kobiet nie będących w ciąży.

Czym jest ból spojenia łonowego?

Żeby lepiej zrozumieć mechanizm powstawania bólu w okolicy spojenia spójrzmy sobie na anatomię miednicy. Spojenie łonowe to chrząstkozrost, który łączy obie kości łonowe, a co za tym idzie „zamyka” miednicę. Nie jest to staw z dużym zakresem ruchu, ale ma możliwość niewielkiej ruchomości (badania mówią o około 5mm ruchomości).

Dzięki temu miednica jest stabilna, ale te kilka milimetrów ruchu jest potrzebne do amortyzacji podczas chodzenia i większej aktywności. W okolicy spojenia łonowego przyczepia się wiele mięśni: prosty i skośne brzucha oraz przywodziciele ud. Mięśnie te współpracują w taki sposób, aby zapewnić aktywną stabilizację miednicy. Żeby ta współpraca przebiegała właściwie wszystkie ww mięśnie muszą być w znormalizowanym napięciu tkankowym.

Niestety nawet w trakcie codziennych aktywności jesteśmy narażeni na zmianę tego napięcia-na podwyższenie jak i obniżenie napięcia. Jeśli wytwarza się dysbalans mięśniowy zaczynamy odczuwać ból, dyskomfort. Problemy ze spojeniem łonowym mogą być spowodowane zbyt dużym napięciem przywodzicieli ud oraz osłabionymi mięśniami brzucha.

Dysfunkcja ta bardzo często pojawia się oczywiście u kobiet w ciąży – w trakcie tych 9 miesięcy postawa kobiet bardzo się zmienia, co za tym idzie wytwarza się dysbalans mięśniowy. Dodatkową przyczyną bólu może być specyficzne ułożenie dziecka w łonie matki. Kolejna grupą, u której spotykamy się z tą dysfunkcją są sportowcy – piłkarze, biegacze, hokeiści.

Nie mówimy tu tylko o sportowcach zawodowych, ale również o pacjentach, którzy amatorsko uprawiają ww sporty. Jak rozpoznać dysfunkcje w obrębie spojenia łonowego? Jest to dosyć trudne, gdyż nie zawsze w badaniach obrazowych widzimy jakąkolwiek nieprawidłowość. Dodatkowo objawy bólowe nie pojawiają się tylko w okolicy spojenia, często pacjenci zgłaszają ból podbrzusza, pachwin, a nawet ból wędrujący od pachwiny do kolana.

Ból najczęściej pojawią się w aktywnościach, które intensywnie obciążają spojenie łonowe, np: bieganie, kopanie, ruchy skrętne tułowia. Nierzadko ból pojawią się także przy kichaniu, codziennym chodzeniu oraz przy przekręcaniu się w łóżku.

Dobry Fizjoterapeuta Gdańsk – Centrum Fizjoterapii Funkcjonalnej

Nasi Fizjoterapeuci są w stanie wykryć dysfunkcje spojenia łonowego poprzez specyficzne testy mięśniowe, badanie stabilności spojenia łonowego oraz badanie USG. Jeśli powyższe objawy pasują do Twoich dolegliwości, zgłoś się do #CFF, na pewno znajdziemy rozwiązanie Twoich problemów!

Julita Zabielska

Zapraszamy do kontaktu, zespół #CFF
Tel.: 731 007 889