Leczenie pijawkami – na co pomaga?

Hirudoterapia - przystawianie pijawek do ciała

Leczenie pijawkami – na co pomaga?

Chcielibyśmy dzisiaj przybliżyć Wam niezwykle ciekawy temat hirudoterapii i odpowiedzieć na pytanie – na co pomaga leczenie pijawkami lekarskimi. Choć sama hirudoterapia może Wam za dużo nie mówić, to zapewne każdy słyszał o pijawkach, czyli małych stworzeniach potrafiących czynić „wielkie rzeczy”. Łacińska nazwa pijawki to właśnie hirudo, a terapia z ich użyciem jest jedną z najstarszych znanych ludzkości metod leczenia.

Aktywne substancje lecznicze pijawek

Czy zastanawialiście się na czym polega fenomen pijawek? Otóż w ich ślinie znajduje się ok. 300 biologicznie aktywnych substancji leczniczych. Najważniejsze to: hirudyna –  naturalny antybiotyk, jeden z najlepszych znanych w medycynie leków przeciwzakrzepowych, chloromycetyna posiadająca bardzo silne działanie przeciwbakteryjne, histamina rozszerzająca naczynia krwionośne oraz substancje antynowotworowe, które przenikają do organizmu człowieka w trakcie zabiegu.

Jak pomagają pijawki lekarskie?

Podczas wizyty, fizjoterapeuta określa odpowiednie miejsce na ciele pacjenta, w którym należy przystawić pijawkę. Posiada ona ok. 270 mikroskopijnej wielkości zębów, które przegryzają naszą skórę i zagłębiają się w nią na ok. 1,5 milimetra. Wiele osób myśli, że ugryzienie pijawki jest bardzo bolesne – nieprawda. Pacjenci często nawet nie czują, że pijawka już się w nich „wgryzła”! Dzieje się tak dlatego, że pijawka w swojej ślinie ma substancje znieczulające. Po przekłuciu skóry z gruczołów ślinowych pijawek zaczynają uwalniać się do krwioobiegu substancje chemiczne o działaniu leczniczym.

Kiedy decydujemy się na hirudoterapię?

Pijawka wprowadza w ciało pacjenta leki, które poprawiają krążenie, oczyszczają naczynia i komórki organizmu. Ponadto likwidują zakrzepy, redukują procesy zapalne i obniżają poziom cholesterolu. Często już po kilku zabiegach znikają hemoroidy, żylaki, obrzęki, oczyszczają się ropiejące rany. Działając w odpowiedniej kolejności na punkty biologicznie aktywne w odpowiednich miejscach uznaje się, że zabieg pijawkami znacznie przewyższa działanie akupunktury.

Schorzenia – na co pomagają pijawki lekarskie?

Pijawka lekarska nie stanowi panaceum na wszystkie choroby, ale regulując układ krążenia człowieka skutecznie leczy lub wspomaga leczenie wielu stanów chorobowych takich jak:

 • żylaki i zakrzepowe zapalenie żył;
 • choroby nerek;
 • zaburzenia przemiany materii;
 • rwę kulszową;
 • obrzęki powypadkowe;
 • zapalne choroby skóry, trudno gojące się rany i stany pooperacyjne;
 • choroby kobiece;
 • choroby i bóle serca;
 • nadciśnienie;
 • choroby płuc i oskrzeli;
 • ciśnienia dna oka;
 • choroby przewodu pokarmowego;
 • marskość i inne choroby wątroby;
 • nerwice;
 • alergie;
 • wrzody żołądka i dwunastnicy;
 • wysoki cholesterol;
 • problemy z prostatą;
 • zatrucia organizmu;
 • choroby skóry;
 • hemoroidy;
 • impotencję;
 • obrzęki i opuchlizny;
 • migreny;
 • bóle i zawroty głowy;
 • szumy w uszach.

Poniżej przytoczę Wam kilka przykładów schorzeń wraz z wyjaśnieniem zastosowania hirudoterapii.

Pijawki na żylaki

Żylaki to poszerzone i wydłużone żyły, które mogą powodować dyskomfort, ból i obrzęk. Współczesne metody leczenia żylaków obejmują m.in. stosowanie uciskowych pończoch, zmianę stylu życia, taką jak aktywność fizyczna i unikanie długotrwałego stania lub siedzenia w jednej pozycji, a także procedury medyczne, takie jak skleroterapia czy zabiegi chirurgiczne.

We wczesnym etapie tworzenia się żylaków warto zdecydować się na hirudoterapię. W tym wypadku znaczenie mają przeciwzakrzepowa hirudyna, utrzymująca naczynia krwionośne w dobrym stanie –  destabilaza czy przeciwzapalna escyna. Po kilku zabiegach nogi nabierają lekkości, znika uczucie ciężaru i obrzęk, skóra poprawia swój wygląd, ból się zmniejsza a żylaki zaczynają się wchłaniać. Duże, stare guzki wizualnie nie zmniejszą się, gdyż przez kilkanaście lat ich ściany ulegały rozciąganiu. Natomiast już te mniejsze i drobne, przestają być widoczne. Znacznie poprawia się krążenie krwi, o czym świadczy ciepła i wygładzona skóra.

Leczenie pijawkami trudno gojących się ran

W przeszłości pijawki bardzo często były wykorzystywane w medycynie do leczenia trudno gojących się ran, takich jak owrzodzenia lub odleżyny. Działanie pijawek opiera się na wydzielaniu różnych substancji biologicznych, które mają pozytywny wpływ na proces gojenia. Główna substancja – hirudyna, hamuje krzepnięcie krwi i poprawia krążenie wokół rany, co przyspiesza gojenie się tkanek. Pijawki również wydzielają inne substancje, takie jak peptydy i enzymy, które mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwbólowe. Te właściwości wspomagają proces gojenia się ran. Współcześnie – choć stosowanie pijawek w leczeniu trudno gojących się ran nie jest powszechne – w niektórych przypadkach może być rozważane jako uzupełniająca terapia.

Pijawki jako leczenie skuteczne na zakrzepicę

Substancje obecne w ślinie pijawek, takie jak hirudyna, mają właściwości antykoagulacyjne, czyli hamujące proces krzepnięcia krwi i mogą być stosowane przy leczeniu zakrzepicy, zwłaszcza zakrzepicy żył. Działanie pijawek ma na celu rozrzedzenie krwi i poprawę krążenia w obszarze dotkniętym zakrzepicą. Jednak obecnie dominują nowoczesne metody leczenia zakrzepicy, takie jak leki przeciwzakrzepowe, procedury interwencyjne czy chirurgia naczyniowa. Pijawki są używane jako terapia wspomagająca i ich stosowanie wymaga specjalistycznej oceny i nadzoru medycznego. Jeśli masz problemy z zakrzepicą, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie leczenie.

Ciekawostka – pijawki na raka

W doświadczeniach naukowych prowadzonych na myszach z wszczepionym laboratoryjnie nowotworem mięsaka T 241, uzyskano wstrzymanie rozwoju guzów nowotworowych, a także ich cofanie się po zastosowaniu ekstraktu z gruczołów ślinowych pijawki Haementeria ghilianii. To, że pijawki mogą mieć anty rakowe właściwości zasugerowali po raz pierwszy Loeb i Fleisher jeszcze w 1913 roku, relacjonując swoje obserwacje z cofającymi się nowotworami u myszy po zastosowaniu ekstraktów z pijawek. Doniesienia te zostały jednak zbagatelizowane, a potem zapomniane. Dotychczas nie została rozpoznana substancja lub substancje o tych niezwykle ciekawych właściwościach.

Hirudoterapia i pijawki – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do hirudoterapii, czyli leczenia pijawkami, mogą obejmować następujące sytuacje:

 • Hemofilia lub inne zaburzenia krzepnięcia krwi – osoby z takimi schorzeniami powinny unikać hirudoterapii ze względu na ryzyko przedłużonego krwawienia.
 • Nadwrażliwość na składniki śliny pijawki – u niektórych osób kontakt z śliną pijawek może wywoływać alergiczne reakcje skórne lub układowe.
 • Anemia – osoby z niedoborem czerwonych krwinek i niskim poziomem hemoglobiny w organizmie mogą wymagać ostrożności przy hirudoterapii.
 • Ciąża i karmienie piersią – hirudoterapia nie jest zalecana w czasie ciąży ani podczas karmienia piersią, ze względu na brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa dla matki i dziecka.

W każdym przypadku przed rozpoczęciem hirudoterapii ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, który dokładnie oceni stan zdrowia i dostosuje terapię do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Na co pomaga leczenie pijawkami lekarskimi – podsumowanie

Mam nadzieję, że już dobrze wiecie na co pomaga leczenie pijawkami. Jeżeli dzisiejszy temat artykułu Was zaciekawił i chcielibyście umówić się na taki zabieg, to sprawdźcie gdzie w Waszym mieście macie możliwość jego wykonania przez specjalistę. Jeżeli jesteście z Trójmiasta lub okolic, to zapraszamy Was serdecznie do naszego Centrum. Wykonujemy zabiegi pijawkami lekarskimi i pomagamy pacjentom właśnie z użyciem tej niezwykle interesującej i skutecznej terapii. Jeżeli macie do nas jakiekolwiek pytania, zadzwońcie lub napiszcie!

Do zobaczenia w CFF,

Mgr Fizjoterapii

Dominika Żęgota