Kompleksowa terapia przeciwobrzękowa
Wiele nieprawidłowości w ciele człowieka może powodować obrzęki, które są niestety bardzo dokuczliwe, a ich nieleczenie może prowadzić do poważnych konsekwencji. Najważniejsze to znaleźć przyczynę powstawania obrzęków, a do tego niezbędna jest ogromna wiedza z zakresu fizjologii układu limfatycznego oraz znajomość patogenezy obrzęków.
Czym jest obrzęk?
Obrzęk to najprościej mówiąc zgromadzenie się nadmiernej ilości płynu w tkance i brak możliwości jego łatwego odpływu. Brak stosowania jakiejkolwiek terapii prowadzi do tego, że skóra jest coraz bardziej zgrubiała i mniej elastyczna, aż w końcu cała kończyna staje się twarda i zbita.
Kompleksowa terapia przeciwobrzękowa
Udowodniono, że najskuteczniejszą metodą leczenia obrzęków limfatycznych jest kompleksowa terapia przeciwobrzękowa. Jej elementy to:
– manualny drenaż limfatyczny,
– bandażowanie,
– terapia ruchem,
– pielęgnacja skóry,
– edukacja.
Drenaż limfatyczny
Manualny drenaż limfatyczny to nic innego jak masaż wykonywany przez fizjoterapeutę. Polega na odpowiednim dobraniu chwytów, siły masażu, rytmu, kolejności i kierunku. Jest to bardzo ważne, ponieważ zbyt silny ucisk na tkanki może spowodować ich przekrwienie. Z tego powodu masaż należy do lekkich i pacjenci dziwią się, że tak delikatne ruchy mogą przynosić pożądane efekty. Manualny drenaż limfatyczny ma na celu przede wszystkim stymulować naczynia limfatyczne.
Bandażowanie
Kompresjoterapia jest również elementem terapii, bez którego nie można się obejść w przypadku obrzęków. Niestety wiele osób narzeka na tę metodę, szczególnie latem, gdy jest bardzo ciepło, bandażowanie daje się pacjentom we znaki. Jest to jednak bardzo ważny punkt terapii, więc skorzystanie z niego jest konieczne. Bandaże nakłada się bezpośrednio po zastosowaniu drenażu limfatycznego. Najważniejszy jest odpowiedni wybór bandaży, a jest to zadanie fizjoterapeuty. Kompresjoterapia ma za zadanie zapobiec cofaniu się płynu śródmiąższowego
Aktywna kinezyterapia
Wykonywanie ćwiczeń w obrzękach to bardzo ważna kwestia. Fizjoterapeuta wybiera odpowiednie ćwiczenia bardzo indywidualnie, ponieważ w grę wchodzą tutaj takie parametry jak wiek, choroby współistniejące oraz stan zdrowia. Ćwiczenia wykonuje się po kompresjoterapii. W ten sposób można uniknąć nieprzyjemnych skurczy i zapobiec utracie siły mięśniowej. Dodatkowo istotne są ćwiczenia oddechowe.
Higiena i pielęgnacja
Wszystkie wyżej wymienione elementy terapii przeciwobrzękowej są bardzo istotne, jednak odpowiednia pielęgnacja skóry ma często kluczowe znaczenie. Zastój chłonki powoduje często uszkodzenia skóry, a wtedy nietrudno o stan zapalny. Aby temu zapobiec, należy stosować specjalne kosmetyki do pielęgnacji skóry o pH zbliżonym do 5,5. Jeśli kończyna obrzęknięta nie będzie odpowiednio nawilżona, szybko pojawią się takie objawy jak ocieplenie miejsca obrzęku, intensywniejszy ból i gorączka. Oczywiście, aby pacjenci mogli zastosować się do wszystkich zaleceń, należy ich najpierw porządnie wyedukować. Bez tego terapia może nie przynieść żadnych rezultatów.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą terapii przeciwobrzękowej.
Centrum Fizjoterapii Funkcjonalnej
Zapraszamy do kontaktu, zespół #CFF
Tel.: 731 007 889