Komplementarna Terapia Trzewi w Centrum Fizjoterapii Funkcjonalnej

 • Strona główna
 • Komplementarna Terapia Trzewi w Centrum Fizjoterapii Funkcjonalnej
Stawianie baniek w gabinecie fizjoterapii

Komplementarna Terapia Trzewi w Centrum Fizjoterapii Funkcjonalnej

W dzisiejszym dniu chcemy przybliżyć wam założenia i możliwości Komplementarnej Terapii Trzewi, którą prowadzimy w naszym gabinecie. Praca według tej koncepcji opiera się na holistycznym podejściu do problemu pacjenta oraz znalezieniu pierwotnej przyczyny objawów klinicznych, która wywołuje zaburzenia w trzewiach.

Komplementarna terapia trzewna to przede wszystkim masaż brzucha, który polega na uciskaniu stref narządów wewnętrznych. Nazywany jest „chiropraktyką wisceralną” pewnie dlatego, że nie należy on do przyjemnych technik pracy.

Manualna terapia brzucha skutecznie odwraca przebieg mechanizmów odpowiedzialnych za powstawanie procesu chorobowego (niedotlenienia i niedokrwienia tkanek, zaburzenia mikrokrążenia) przerywając tym samym łańcuch zjawisk patologicznych w ognisku choroby.

Terapia na brzuchu, czyli terapia wisceralna wzmocniona jest poprzez połączenie z innymi zabiegami. Stosuje się między innymi bańki ogniowe, akupunkturę, elektroakupunkturę czy hirudoterapię.

Pracując na narządach kierujemy się czuciem kinestetycznym oraz czuciem trzewnym.

Czucie kinestetyczne – inaczej czucie głębokie, propriocepcja. Odpowiada za poczucie ułożenia części własnego ciała. Jego receptory znajdują się w mięśniach, ścięgnach oraz stawach, dostarczają mózgowi informacje o napięciu mięśniowym, a także o ucisku, rozciągnięciu, ustawieniu i ruchu części ciała względem siebie. Jego prawidłowe działanie jest niezbędne do wykonywania skoordynowanych ruchów, jak również do koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Czucie trzewne – inaczej interoreceptorowe. Jest odbierane za pomocą wisceroreceptorów, które znajdują się w narządach wewnętrznych. Są pobudzone przez bodźce mechaniczne lub chemiczne. Procesy chorobowe toczące się w obrębie jakiegoś narządu wewnętrznego silniej pobudzają ten rodzaj receptorów i w ten sposób powodują odczuwanie bólu trzewnego.

Procesy patologiczne w powłokach ciała i układzie ruchu mogą wpływać na narządy wewnętrzne i ich związek ze sobą. Przykładowo kiedy pojawia się skolioza odcinka lędźwiowego kręgosłupa, której bardzo często towarzyszy jednostronne wzmożone napięcie mięśni, dochodzi do przemieszczenia narządów wewnętrznych w tym obszarze. Jednocześnie działanie tych narządów, szczególnie ich współdziałanie z innymi narządami, ulega zmianie. Z kolei jeśli działanie narządów wewnętrznych uległo pogorszeniu lub osłabieniu pacjent zmienia przybraną przez siebie pozycję, co wypływa na jego postawę. Dzięki pracy trzewnej jesteśmy w stanie zatrzymać i odwrócić powstały proces chorobowy. Jest to doskonałe narzędzie w profilaktyce i leczeniu wielu chorób somatycznych człowieka pochodzenia nieinfekcyjnego.

Efekty pracy na brzuchu:

 • poprawia mikrokrążenie,
 • przeciwdziała niedokrwieniu,
 • stymuluje motorykę mięśni gładkich,
 • przywraca prawidłowy drenaż narządów wewnętrznych,
 • działa przeciwobrzękowo ogólnie i miejscowo,
 • stymuluje miejscowej ogólny przepływ energii w organizmie.

Dodatkowo terapia brzucha ma znaczenie diagnostyczne. Może wyraźnie pokazać, kiedy należy interweniować w innych rejonach ciała, bądź odesłać pacjenta na dodatkowe badania.

Jeśli masaż brzucha jest bolesny to znaczy, że pacjent ma problem z energetyką narządów i ich wzajemnym drenażem (równowagą). Terapia trwa średnio od 50 minut do 1,5 godziny. Do zabiegu należy się odpowiednio przygotować. Najlepiej wykonywać go na czczo lub co najmniej 3 godziny po posiłku i po uprzednim wypróżnieniu.

Przeciwwskazania do terapii trzewnej:

 • nowotwory,
 • ostre infekcje przebiegające z wysoką gorączką,
 • krwotoki wewnętrzne,
 • urazy mechaniczne w trzewiach i obrażenia ciała,
 • ciąża.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

Zespół #CFF
Tel.: 731 007 889