Leczenie i terapia stawów skroniowo-żuchwowych Gdańsk – leczenie zaburzeń stawu skroniowo – żuchwowego. Fizjoterapia.

  • Strona główna
  • Blog
  • Leczenie i terapia stawów skroniowo-żuchwowych Gdańsk – leczenie zaburzeń stawu skroniowo – żuchwowego. Fizjoterapia.
Terapia stawów skroniowo-żuchwowych w gabinecie fizjoterapii

Leczenie i terapia stawów skroniowo-żuchwowych Gdańsk – leczenie zaburzeń stawu skroniowo – żuchwowego. Fizjoterapia.

Czym jest staw skroniowo – żuchwowy?

Staw skroniowo-żuchwowy jest to sparowany staw, który to łączy ruchomą dolną szczękę ze stacjonarną kością skroniową. Tworzy go głowa stawowa, która to znajduje się na żuchwie i panewka stawowa kości skroniowej. To jeden z najbardziej ruchliwych stawów, dzięki któremu możemy mielić jedzenie, jeść je, mówić czy wykonywać odpowiednie miny. Dzięki niemu możemy otwierać i zamykać usta, on umożliwia wysuwanie, cofanie i przesuwanie na boki szczęki.

Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego

Jeśli w grę wchodzą dysfunkcje stawu skroniowo – żuchwowego, związane są one przede wszystkim z bólem, jak również i z ograniczeniami ruchomości w tym właśnie stawie. Jakie więc są objawy u pacjentów borykających się z zaburzeniami na tym właśnie podłożu? Najbardziej charakterystyczne to: trzaski, trzeszczenia, jak również i odgłosy pękania podczas ruchu stawów skroniowo-żuchwowych. U takich osób pojawia się brak możliwości szerokiego otwierania ust, często bóle w okolicy uszu oraz szumy uszne, zgrzytanie zębów, tworzący się nieprawidłowy zgryz. Przy zaburzeniach stawu w dużej mierze cierpi więc i samo uzębienie, dlatego też tak ważna jest diagnostyka, a następnie odpowiednio stosowana terapia. Zdarza się także, że osoby z taką dolegliwością cierpią na promieniujące bóle głowy oraz dolegliwości bólowe w trakcie ziewania, śpiewania, mówienia… Często pierwszym krokiem jest wizyta stomatologiczna, jednak jeśli nie ma problemów w tym kierunku, dalej stomatolog kieruje pacjenta właśnie do specjalistów w zakresie fizjoterapii stawu skroniowo żuchwowego Gdańsk, a takim jest na przykład Centrum Fizjoterapii Funkcjonalnej.

Leczenie stawu skroniowo-żuchwowego przez fizjoterapeutę

Prawidłowe funkcjonowanie stawów skroniowo-żuchwowych jest niezwykle istotne, bowiem to właśnie ten staw bierze udział w wykonywaniu podstawowych czynności, jak mówienie czy jedzenie. Staw skroniowo-żuchwowy łączy żuchwę z kością skroniową. W terapii manualnej i w fizjoterapii w tym zakresie, podstawą jest wyeliminowanie przyczyn, które ten stan wywołują. Nie powinno się żuć gumy, jeść twardych produktów czy zbyt szeroko ziewać. Fizjoterapia stomatologiczna i odpowiednio dobrane ćwiczenia, są w stanie odpowiednio nam problemem tym zapanować.

Dysfunkcje narządu żucia – fizjoterapia

Każdy dentysta, jak również i ortodonta zajmujący się leczeniem ortodontycznym, na podstawie usłyszanym i widocznych objawów, jest w stanie taki stan szybko zdiagnozować, a następnie skierować pacjenta na odpowiednią formę leczenia. Stomatologia to niezwykle szeroki dział, a w nim właśnie i leczenie stawu skroniowo-żuchwowego odgrywa niezwykle ważną rolę. Bruksizm, czyli nieświadome zaciskanie zębów, odczuwalne przeskakiwanie w żuchwie czy różnego rodzaju bóle w okolicy ucha, zębów czy głowy, jak najbardziej kwalifikują pacjenta do odbycia odpowiedniej fizjoterapii w zakresie przywrócenia prawidłowej pracy stawu skroniowo-żuchwowego.

Leczenie zaburzeń stawu i terapia stawów skroniowo-żuchwowych w Gdańsku

Najczęstszy, pojawiający się problem, to lekceważenie tego stanu, który w konsekwencji może wpłynąć na normalne funkcjonowanie osoby chorej. Im szybciej ustali się termin wizyty u specjalisty, tym lepsze będą efekty fizjoterapii, uporanie się z bólem i dyskomfortem oraz różnego rodzaju ograniczeniami.

Centrum Fizjoterapii Funkcjonalnej – umów się na wizytę w naszej klinice. Konsultacja i kompleksowa terapia

Kliniką wartą polecenia w tym właśnie kierunku jest Centrum Fizjoterapii Funkcjonalnej. Miejsce to zapewnia pełen profesjonalizm w podejściu do pacjenta, bezbolesne zabiegi w formie odpowiednio przeprowadzonej fizjoterapii, holistyczne i skuteczne działanie. Do leczenia podchodzi się w pełni indywidualnie, a każdy pacjent może liczyć na fachową pomoc i wsparcie. Wystarczy sprawdzić ofertę tego miejsca, aby zapisać się na spotkanie ze specjalistą.