Fizjoterapia w obrzękach, czy jesteśmy w stanie Wam pomóc?
Jako, że nadeszły wreszcie wyczekiwane przez wszystkich (albo prawie wszystkich 😉) upalne dni, chcemy Wam przybliżyć temat obrzęków, które pewnie części z Was dokuczają w okresie letnim.
Obrzęk limfatyczny jest jednym z najczęstszych schorzeń układu limfatycznego. To przewlekły zastój limfy, który objawia się opuchnięciem rąk lub nóg. Chłonka jest płynem tkankowym, który – w zdrowym ciele – spływa do naczyń chłonnych a następnie do węzłów chłonnych. Nieprawidłowe krążenie limfy doprowadza do obrzęku, który początkowo nie jest bolesny. Z czasem jednak limfa twardnieje, co powoduje pojawienie się dolegliwości bólowych.
Pierwotny obrzęk limfatyczny jest wynikiem anatomicznych nieprawidłowości naczyń chłonnych i jest rzadką chorobą dziedziczną.
Wtórny obrzęk limfatyczny wynika z rozpoznawalnego uszkodzenia lub niedrożności normalnie funkcjonujących naczyń i węzłów chłonnych. Do najczęstszych przyczyn powodujących wtórny obrzęk limfatyczny zalicza się urazy mechaniczne, zabiegi chirurgiczne, infekcje bakteryjne i grzybicze, guzy nowotworowe uciskające naczynia limfatyczne, stany zapalne skóry lub węzłów chłonnych, otyłość, filariozę, przewlekłą niewydolność żylną, radioterapię czy nawet długotrwały brak ruchu.
Diagnostyka
Przeprowadza się dokładny wywiad lekarski i badanie fizykalne, aby wykluczyć inne przyczyny obrzęku kończyn, takie jak obrzęk spowodowany zastoinową niewydolnością serca, niewydolnością nerek, zakrzepami krwi lub innymi stanami. Często historia medyczna operacji lub innych stanów obejmujących węzły chłonne wskaże przyczynę i pozwoli ustalić diagnozę obrzęku limfatycznego.
Leczenie
Jest kilka metod, które skutecznie pomogą nam zniwelować obrzęki.
Najbardziej znanym i klasycznym sposobem jest manualny drenaż limfatyczny. Polega on na mechanicznym pobudzeniu węzłów i naczyń chłonnych znajdujących się w okolicy obrzęku, a następnie na przepchnięciu chłonki w ich kierunku. Taki zabieg wykonany prawidłowo daje rezultat od razu, pacjenci odczuwają zmniejszenie ciężkości i bólu w kończynach, a także zwiększenie zakresu ruchomości.
Kolejną skuteczna metoda jest kompresjoterapia inaczej leczenie stopniowanym uciskiem, polega na nierównomiernym uciskaniu kończyny dolnej za pomocą specjalistycznych medycznych wyrobów elastycznych (takich jak rajstopy, pończochy, podkolanówki) lub opasek uciskowych (bandaży).
Dodatkowo każda z tych metod możemy wspomóc działaniem kinesiotapingu, który naklejony w odpowiedni sposób również ma działanie przeciwobrzękowe.
Zespół #CFF
Tel.: 731 007 889