Stawy skroniowo-żuchwowe

Czaszka pokazująca stawy skroniowo-żuchwowe

Stawy skroniowo-żuchwowe

Szacuje się, że około 20% populacji ma objawy dysfunkcji skroniowo-żuchwowych, przy czym wiele przypadków nie wykazuje żadnych symptomów. Co ciekawe znacznie częściej dotyczy to kobiet.

Bóle stawów skroniowo-żuchwowych związane są zarówno z problemami stomatologicznymi jak i zaburzeniami w strukturach mięśniowych, często towarzyszą temu komponenty psychologiczne. Staw skroniowo-żuchwowy jest jednym z najbardziej złożonych stawów w ciele człowieka.

Tworzy go kłykieć żuchwy oraz dół żuchwowy kości skroniowej, między którymi znajduje się krążek stawowy. Staw otacza torebka stawowa, liczne więzadła, mięśnie, struktury naczyniowe i nerwowe. Odpowiada za otwieranie, zamykanie, wysuwanie, cofanie jak również ruchy boczne żuchwy. Zaburzenia w tak ważnym stawie, którego używamy codziennie chociażby podczas żucia czy mówienia mogą wywoływać odległe skutki takie jak:

  • bóle i zawroty głowy
  • bóle karku, pleców oraz ramion
  • bóle uszu i oczu, szumy w uszach
  • klikania, trzeszczenia lub przeskakiwanie w stawach
  • ból podczas żucia twardych pokarmów
  • blokowanie się żuchwy po szerokim otwarciu
  • ograniczenie ruchomości lub nadmierna ruchomość w stawie

Fizjoterapia stawów skroniowo-żuchwowych opiera się na terapii manualnej, terapii tkanek miękkich, odpowiednich ćwiczeniach, jak również edukacji pacjenta. Wizyty u fizjoterapeuty mogą przyczynić się do zmniejszenia dolegliwości bólowych, przywrócenia prawidłowego zakresu ruchomości stawu, poprawy elastyczności mięśni. Dzięki takim działaniom jesteśmy w stanie w znacznym stopniu usprawnić funkcjonowanie stawów skroniowo-żuchwowych, a co za tym idzie przyczynić się do  zahamowania postępowi patologii w obrębie stawów, eliminacji wad postawy a poprzez rozluźnienie nawet do redukcji stresu.

Jeżeli zauważyliście u siebie jakieś niepokojące objawy w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych (sztywność, ból, napięcie, niepokojące klikania) warto zgłosić się na konsultacje fizjoterapeutyczną w celu zdiagnozowania problemu. Pomoc taką uzyskasz również w naszym gabinecie. Zapraszamy J

Zapraszamy do kontaktu, zespół #CFF
Tel.: 731 007 889