Suche igłowanie (dry needling) – jak igłować przy zastosowaniu suchej igłoterapii?

  • Strona główna
  • Suche igłowanie (dry needling) – jak igłować przy zastosowaniu suchej igłoterapii?
suche iglowanie

Suche igłowanie (dry needling) – jak igłować przy zastosowaniu suchej igłoterapii?

Suche igłowanie – co to jest?

Suche igłowanie (dry needling) jest to metoda fizjoterapeutyczna, której głównym celem jest odpowiednie nakłucie punktów spustowych w mięśniu lub też napiętego pasma mięśniowego, z wykorzystaniem jednorazowych igieł. Głównym założeniem tej formy terapii jest leczenie bólu mięśniowo-powięziowego, jak również i skuteczne radzenie sobie z dysfunkcjami narządu ruchu czy dolegliwościami bólowymi w jego obrębie. Suche igłowanie polega na wprowadzeniu igły w takie miejsca spustowe, które będą w stanie oddziaływać na płytkę nerwowo-mięśniową, tym samym stymulując komórki mięśniowe do regeneracji, jak również i do przebudowy. Dzięki takiemu działaniu, można uśmierzyć ból oraz zmniejszyć napięcie mięśniowe.

Igłoterapia sucha – wskazania i przeciwwskazania oraz możliwe działania niepożądane

Każdy pacjent zmaga się z innymi problemami. U jednego występują bóle mięśni, inny może zmagać się ze schorzeniami narządów wewnętrznych, w jeszcze innym przypadku pacjent może odczuwać ból podczas wykonywania ćwiczeń. U części pacjentów fizjoterapeuci stosują masaże, u innych odpowiednie ćwiczenia. Sama igłoterapia sprawdza się w przypadku takich schorzeń, jak: terapia mięśniowo-powięziowa punktów spustowych, choroby ścięgien, bóle w tkance bliznowatej, a także napięcie mięśni, bóle głowy czy zespół bolesnego barku. Może to być również doskonały wybór przy kolanie biegacza, łokciu tenisisty czy golfisty a także przy bólach biodra związanych z przeciążeniem. A jakie są przeciwwskazania? Na pewno nie można wykonywać zabiegu u osób mających ostre stany zapalne, gorączkę, krwiaki czy obniżoną krzepliwość krwi. Nie jest to także dobra terapia dla osób z obrzękiem limfatycznym, z nowotworami czy z alergią na nikiel.

Akupunktura a mechanizm działania suchego igłowania

Choć w suchym igłowaniu stosuje się igły do akupunktury, tak naprawdę samo działanie jest zupełnie inne. W akupunkturze nakłuwa się określone punkty bólowe, tak, aby przywrócić równowagę energii, z kolei w suchym igłowaniu uwagę skupia się na leczeniu bólu mięśniowo-powięziowego. Akupunkturowy element działania terapii skupia się na stosownych przepływach energii, a w koncepcji pracy suchego igłowania podstawą jest działanie na punkty spustowe tak, aby rozluźnić mięśnie.

Punkty spustowe w terapii manualnej zabiegu suchego igłowania

Punkty spustowe odpowiadają za ból, jaki towarzyszy nam na co dzień czy też podczas wykonywania określonych ruchów. Chcąc uzyskać efekty zdrowotne, pragnąc rozluźnić mięśnie czy uporać się z bólem, należy za pomocą igieł te punkty nakłuć, aby poradzić sobie tym samym z określonym problemem.

Sucha igłoterapia – fizjoterapia z wykorzystaniem igieł

Każdy terapeuta powinien doskonale znać anatomię ludzkiego ciała, stosowny zakres ruchu, całą fizjologię. Jeśli chodzi o specjalistów z zakresu suchego igłowania, ci muszą posiadać zarówno wiedzę teoretyczną, jak również i praktyczną, tak, aby poprzez odpowiednią metodę leczenia, móc pacjentowi pomóc. I bez względu na to czy w grę wchodzi regeneracja powysiłkowa, uzupełnienie terapii rehabilitacyjnej, zlikwidowanie bólu w obrębie mięśni szkieletowych, suche igłowanie stanowi jak najbardziej doskonały wybór. Podczas każdego zabiegu dąży się do zlikwidowania dolegliwości bólowych czy ograniczonej ruchomości, które to związane są z powstawaniem punktów spustowych, jakie należy nakłuć, wykorzystując w tym celu odpowiedniej długości i grubości igły.

Działanie na mięśniowo-powięziowych punktów spustowych

Działanie na mięśnie powięziowe i mięśniowe ma tutaj kluczowe znaczenie. Poprzez zlokalizowanie danego punktu i wykorzystanie igieł, można rozluźnić maksymalne napięcie mięśnia, poprzez odpowiednie manipulowanie wbitą igłą.

Problemy neurologiczne, dysfunkcje narządu ruchu, urazy – kompleksowy plan pracy z pacjentem i wykorzystanie technik suchego igłowania

Odpowiedni plan medyczny czy fizjoterapeutyczny odgrywa niezwykle ważna rolę i ma duże znaczenie w leczeniu pacjentów. Jeśli w grę wchodzą dolegliwości mięśniowo – stawowe, bóle utajone, przebyte urazy i kontuzje, problemy w obrębie łączeń powięziowych, problemy z więzadłami, to w każdym przypadku suche igłowanie stanowi jak najbardziej doskonały wybór. Najpierw istotną rolę odgrywa dokładny wywiad, a następnie pacjent zapoznaje się z planem działania i czasem trwania całego leczenia. Jeśli postawiona jest diagnoza, możliwe jest konkretne działanie nad danym problemem, z którym zmaga się pacjent.

W Centrum Fizjoterapii Funkcjonalnej można sprawdzić dokładną ofertę i zapisać się na wizytę konsultacyjną, poprzedzoną dokładnym wywiadem. I bez względu na to, czy w grę wchodzą nawracające skurcze w mięśniach, problemy neurologiczne czy dysfunkcje w obrębie aparatu ruchu, igłowanie to jak najbardziej doskonały wybór.