Zespół górnego otworu klatki piersiowej
Czy zdarza Ci się odczuwać silny ból ramienia powtarzalny za każdym razem, podczas tej samej czynności? Masz wrażenie, że twoja ręka nie ma tyle samo siły, co wcześniej? Zauważyłeś niepokojące zmiany kolorytu skóry w obrębie kończyny górnej lub odnosisz wrażenie, że Twoja ręka jest odrętwiała? Przyczyną tego zjawiska może być ucisk naczyń krwionośnych bądź nerwów przez strukturę kostną lub mięśniową. Wyróżniamy 3 rodzaje wskazanej patologii, są to: odmiana żylna (VTOS), tętnicza (ATOS) oraz neurogenna (NTOS). Oczywiście objawy uzależnione są od tego jaka struktura została uciśnięta.
VTOS
W przypadku ucisku na tętnice podobojczykową pacjent odczuwa ból spoczynkowy, odrętwienie, chłód oraz zauważa bladość skóry. Okolica ciała, na której zauważyć może powyższe symptomy to kończyna górna z wyłączeniem okolicy barku. Ta odmiana górnego zespołu klatki piersiowej jest najrzadsza i objawia się głównie po jednej stronie.
ATOS
W kolejnym przypadku, jakim jest ucisk żyły podobojczykowej można zauważyć głęboki ból zarówno w ruchu, jak i w spoczynku, obrzęk i siny koloryt skóry. Objawy dostrzegalne są w obszarze bardziej rozległym niż poprzednio, bo oprócz kończyny górnej, dotykają także bark i klatkę piersiową. Co ciekawe, ta odmiana dotyka o wiele częściej mężczyzn.
NTOS
Osoby młode, aktywne fizycznie i wykonujące ruchy kończyną górną powyżej poziomu głowy, na przykład dźwigając ciężary, najczęściej padają ofiarą ostatniego omawianego przez nas przypadku, jakim jest ucisk splotu ramiennego. Charakterystyczne odczucia związane z NTOS to ból najbardziej rozległy ze wszystkich omawianych, ponieważ obejmuje szyję, kark, bark, kończynę górną klatkę piersiową oraz potylicę. Pacjenci również często skarżą się na osłabienie siły mięśniowej, drętwienie. Oczywiście, ta odmiana może dotyczyć również osób starszych.
Co powoduje powyższe patologie?
Z pewnością nasuwa się nam w tej chwili pytanie, jaka jest przyczyna tych wszystkich zjawisk. Najczęściej są to wysokoenergetyczne zdarzenia, np. wypadki komunikacyjne powodujące zmiany anatomiczne. Kolejną przyczyną są powielane ruchy, które mogą prowadzić do wzrostu napięcia grup mięśniowych i powodować kompresję oraz nieprawidłowa postawa ciała, która dotyka coraz większą część populacji.
W jaki sposób poradzić sobie z problemem i pozbyć się bolesnych symptomów?
Należy zwrócić uwagę na stabilizację centralną, odpowiednią pracę przepony, ćwiczenia poprawiające mobilność w obrębie klatki piersiowej. Jednak w przypadku tak poważnych schorzeń, jak zespół górnego otworu klatki piersiowej najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Fizjoterapeuta, zaczynając od wnikliwego badania diagnostycznego, znajduje potencjalną przyczynę dolegliwości i ustala proces terapeutyczny indywidualnie dobrany do każdego pacjenta. Przy użyciu wachlarza technik usuwa restrykcje mięśniowe oraz edukuje pacjenta w zakresie prawidłowej postawy ciała i ćwiczeń, które wykonywane są podczas terapii i kontynuowane muszą być w życiu codziennym.
Zespół #CFF
Tel.: 731 007 889