Brzuszek po ciąży – jak możemy Ci pomóc
Często wygląd brzuszka po ciąży jest zmartwieniem przyszłych Mam. W gabinecie regularnie padają pytania czy wróci on do stanu sprzed ciąży i jak szybko?
Na drugie pytanie dosyć ciężko odpowiedzieć jednoznacznie, nie możemy tu dobrać statystycznych norm czasowych, bądź zapewnić, że na pewno po miesiącu będzie jak wcześniej.
Zależy to od wielu czynników, takich jak genetyka ( tu niektóre kobiety mają więcej lub mniej szczęścia), pielęgnacja, profilaktyka, terapia u fizjoterapeuty i czas, w jakim zaczniemy działać.
Dobrze, w takim razie czas na trochę faktów i dobrych wiadomości.
Jak pozbyć się brzucha po ciąży?
Po porodzie w organizmie kobiety utrzymuje się hormon relaksyna, która między innymi odpowiada za plastyczność naszego ciała. Największe jej stężenie występuje chwilę po porodzie i towarzyszy nam przez około rok czasu. Dzięki niej możemy dużo zdziałać, a tkanki będą pracować, tak jak nimi pokierujemy, to znaczy, że jeśli dołożymy wszelkich starań w tym właśnie czasie, brzuszek bardzo szybko wróci do formy.
Co dokładnie możemy zrobić?
Najlepiej udać się do dobrego fizjoterapeuty, który pracuje z kobietami w okresie połogu. Oceni on stan tkanek, wygląd brzuszka, sprawdzi kresy ( zarówno kresę białą, jak też półksiężycowate, o których istnieniu dużo osób zapomina, a często ich dysfunkcja powoduje, że brzuch jest ‘przesunięty’ w jedną ze stron), bliznę ( jeśli jest) po cesarskim cięciu oraz funkcję mięśni brzucha. Dopiero po tej ocenie możemy dobrze dobrać plan terapii, ćwiczenia oraz – bardzo ważne : profilaktykę, czyli co robić, a czego unikać w czasie połogu. Odpowie również na nurtujące pytania, kiedy możemy wrócić do aktywności takich jak np. bieganie czy jazda rowerem.
I tu pewnie pojawia się kolejne pytanie – jak fizjoterapeuta może pomóc w powrocie brzuszka do formy?
Po wyżej opisanej ocenie – ustali plan działania. Tutaj w zależności od stanu tkanek:
- Mobilizacja mięśni brzucha – manualne, bezbolesne ‘zmotywowanie’ mięśni do pracy, poprawienie ukrwienia tkanek, dzięki której poprawimy funkcję mięśni i wygląd brzuszka, którą dopracowujemy ćwiczeniami wykonywanymi w domu ( po dokładnej instrukcji fizjoterapeuty).
- Zabiegi z wykorzystaniem bezpiecznej fali radiowej – INDIBY ACTIV, która daje rewelacyjne rezultaty, jeśli chodzi o ujędrnienie skóry, a także gojenie się i wygląd blizny po cesarskim cięciu. Przyspiesza także efekty mobilizacji opisanej w punkcie nr 1. Zabieg jest bezbolesny i przyjemny. Na brzuszek nakładamy krem, przykładamy głowicę, którą robimy koła w odpowiednim kierunku, co w odczuciach przypomina masaż, a niektóre Panie porównują go do masażu gorącymi kamieniami.
- Kinesiotaping, czyli taśmy aplikowane na brzuszek, które także nadają mu kształt i zabezpieczają efekty terapii w domu.
- Fizjoterapeuta zwróci Twoją uwagę na to, czego warto unikać w Twoim codziennym życiu, przeanalizuje z Tobą pozycje w jakich karmisz dziecko, czy nie jesteś nadmiernie zgarbiona, oceni Twoją postawę ciała i ewentualnie doda kilka ćwiczeń, aby ją poprawić. Podpowie Ci również, co możesz robić także w domu, jednym ze sposobów są np. polewania brzuszka wodą z prysznica raz zimną – raz ciepłą dla poprawy jędrności skóry ( tu oczywiście wstrzymujemy się przy świeżej ranie po cesarskim cięciu!).
Zwykle w pracy w gabinecie łączymy mobilizacje z zabiegami z falą radiową, czy z kinesiotapingiem dla jeszcze lepszych efektów.
Dobrze, w takim razie, kiedy najlepiej zgłosić się do fizjoterapeuty?
Odpowiedź jest bardzo prosta – najlepiej jak najszybciej!
Fizjoterapeuci, którzy pracują z kobietami w połogu przyjmują świeżo upieczone Mamy już od pierwszych dni po porodzie. Tak jak wspominałam hormon relaksyna utrzymuje się do około roku po porodzie, ale to pierwsze 2 tygodnie są tak zwanym okresem złotym, gdzie tego hormonu mamy najwięcej, po czym następuje kolejno okres srebrny i brązowy, gdzie jego stężenie maleje. Ten czas jest bardzo ważny w formowaniu się brzuszka jak i całego ciała i to właśnie wtedy mamy ogromny wpływ na to jak będzie wyglądał ( tu najbardziej możemy zarówno pomóc jak i zaszkodzić złymi nawykami takimi jak np. garbienie się ) oraz kiedy wróci do swojej pełnej funkcji. Dodam jeszcze, że u Pań, które karmią piersią hormon ten utrzymuje się dłużej.
Jeżeli jesteś już po roku, dwóch i więcej po porodzie, a Twój brzuszek nadal potrzebuje trochę wsparcia – nie martw się – również możemy Ci pomóc, jednak możliwe, że będziemy potrzebowały trochę więcej czasu do uzyskania wymarzonych efektów.
Pamiętajmy też, że na wygląd, kształt brzuszka wpływa także nasza postawa ciała, nasze nawyki, ergonomia, sposób karmienia dzieciątka, a nawet nasz styl życia w trakcie oraz sprzed ciąży.
Jeżeli nurtują Cię jeszcze jakieś pytania, to serdecznie zapraszam do ich śmiałego zadawania oraz do odwiedzenia naszego gabinetu.
Zapraszamy do kontaktu, zespół #CFF
Tel.: 731 007 889