Ćwiczenia dla kobiet w ciąży

Kobieta w ciąży wykonuje ćwiczenia w gabinecie fizjoterapii

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży

Co z aktywnością kobiet w ciąży?

Udzielę ulubionej odpowiedzi fizjoterapeutów – to zależy. 🙂

Przede wszystkim najważniejszy jest Twój stan zdrowia. Rozpoczęcie aktywności fizycznej zawsze skonsultuj ze swoim lekarzem. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo – fizjologicznie – nic nie stoi na przeszkodzie!

Prawidłowo prowadzona aktywność fizyczna w tym cudownym stanie może przynieść same korzyści zarówno dla Ciebie jak i rozwijającego się dziecka o czym przeczytasz w dalszej części.

Co z pierwszym trymestrem?

I tutaj również odpowiem – to zależy.

Jeżeli przed zajściem w ciążę profesjonalnie uprawiałaś sport lub regularnie byłaś aktywna fizycznie to całkowita rezygnacja ze sportu może okazać się nie lada stresorem dla Twojego organizmu, a tych przez zachodzące zmiany masz już wiele. W tym przypadku kontynuujemy dotychczasową aktywność, w odrobinę mniejszym wymiarze, eliminując podskoki i wstrząsy, a także nie podejmując nowych form.

Jeżeli nie byłaś osobą aktywną przed ciążą – to nie jest to dobry okres na pojednanie ze sportem. Pozostaw swoje pozytywne nastawienie do ruchu na początek drugiego trymestru, gdzie z pozwoleniem od lekarza możesz śmiało ruszać na poszukiwanie kompetentnych osób, które pomogą i podpowiedzą co możesz robić.

Kiedy przerwać aktywność?

Przede wszystkim jeżeli czujesz ogólne osłabienie organizmu, masz gorączkę lub po prostu czujesz się źle – odpuść. Nie rozpoczynaj treningu, daj czas na dojście do siebie. Pamiętaj! Nie za wszelką cenę.

Jest też kilka bardzo ważnych oznak, które bezwzględnie kończą trening:

  • silne wyczerpanie i zmęczenie
  • ból i zawroty głowy
  • ból obręczy miedniczej
  • ból dolnej części brzucha
  • silny ból łydek i ich obrzęk
  • duszności przed i w trakcie
  • wyciek płynu owodniowego
  • zmniejszenie ruchów dziecka

Jeżeli pojawia się któryś z tych objawów – niezwłocznie informujesz osobę prowadzącą trening lub gdy trenujesz sama przerywasz i kontaktujesz się z lekarzem prowadzącym ciążę.

To w końcu jakie to korzyści?

Przede wszystkim aktywność poprawia naszą kondycję psychofizyczną! Stare porzekadło „w zdrowym ciele zdrowy duch” jest nadal w mocy. Po ćwiczeniach zanotujesz lepszy nastrój, lepsze samopoczucie, a dzięki temu łatwiej będzie Ci znosić trudy dnia codziennego. Rzadziej notuje się wystąpienie dolegliwości psychologicznych takich jak: zaburzenia snu, zmęczenie, stres czy lęk. Ćwicząc łatwiej zaadoptować się psychicznie do zmian zachodzących w Twoim ciele, spada ryzyko wystąpienia depresji przed i poporodowej.

Fizjoterapia w depresji Gdańsk – Centrum Fizjoterapii Funkcjonalnej

Poza tym powszechnie wiadomo, że wysiłek fizyczny przeciwdziała nadmiernemu odkładaniu się tkanki tłuszczowej. I nie, nie mówię tu o odchudzaniu w ciąży ale o zmniejszeniu ryzyka wystąpienia chorób naczyniowych. U kobiet aktywnych w ciąży rzadziej stwierdza się występowanie żylaków i obrzęków kończyn dolnych. Ćwiczenia znacząco zapobiegają wystąpieniu cukrzycy ciążowej.

Systematyczna aktywność w ciąży dobrze wpływa na trawienie, dzięki czemu jest szansa na uniknięcie nieprzyjemnych zaparć. Oczywiście reguluje również pracę serca i płuc – organizm jest lepiej dotleniony.

Ćwiczenia również przygotowują Cię do porodu, a także sprawiają, że jest on krótszy i łatwiejszy!

Jaka aktywność?

Najlepiej dostosowana do Twoich upodobań. Trening ma być dla Ciebie przyjemnością nie karą i nieprzyjemnym przymusem. Przypomnij sobie co sprawiało Ci radość i w czym czujesz się dobrze. Jeżeli jest to zwykły spacer to spaceruj codziennie. Innymi ciekawymi propozycjami są:

  • joga, może być joga we dwoje
  • pilates
  • pływanie
  • aqua aerobik
  • fitness dla ciężarnych

lub ćwiczenia w zaciszu domowym, przygotowane specjalnie dla Ciebie. Bardzo ważną rolę odgrywają w ciąży ćwiczenia oddechowe, o których nie można zapomnieć! Pamiętaj żeby przed rozpoczęciem aktywności skonsultować się ze swoim lekarzem!

Zapraszamy do kontaktu, zespół #CFF
Tel.: 731 007 889