Fizjoterapia poporodowa – jak powinna wyglądać?

Kobieta w ciąży głaszcze brzuch

Fizjoterapia poporodowa – jak powinna wyglądać?

Ostatnio pisaliśmy tutaj o fizjoterapii w ciąży, dzisiaj chcę Wam przybliżyć jak POWINNA wyglądać Fizjoterapia poporodowa.

‼️Po pierwsze‼️KAŻDA kobieta po porodzie powinna odbyć wizytę u fizjoterapeuty. Pewnie wiele z Was zapyta❓po co❓skoro czuję się stosunkowo dobrze 🤔

Tak właściwie jest mnóstwo powodów, aby tę wizytę odbyć.
Twoje ciało zmieniało się nieustannie przez te 9 miesięcy, nie ma takiej możliwości, aby po porodzie czy nawet okresie połogu wszystko wróciło do normy sprzed ciąży. Zmieniła się Twoja postawa, napięcie mięśniowe ➡️ niektóre mięśnie zostały osłabione, inne są nadmiernie napięte.

✔️Właśnie dlatego potrzebujesz wizyty u fizjoterapeuty, który oceni jak zmieniło się Twoje ciało i jak pomóc mu wrócić do stanu sprzed ciąży.

Pierwsza wizyta kontrolna powinna się odbyć jeszcze w POŁOGU‼️niezaleznie od tego czy rodziłaś naturalnie czy przez cesarskie cięcie. Najlepszym momentem jest czas między trzecim, a piątym tygodniem połogu.

Pierwszym etapem wizyty jest oczywiście szczegółowy wywiad – pytania będą dotyczyły całego przebiegu ciąży, porodu, połogu, Twoich dotychczasowych dolegliwości (o ile takie występują 😉).

Następnie fizjoterapeuta przechodzi do wzrokowej oceny Twojej postawy, kolejnie wykona testy funkcjonalne oceniające twoja siłę mięśniową i zakres ruchomości.

BARDZO WAŻNYM elementem wizyty jest kontrola rozejścia kresy białej (mięśni prostych brzucha).
Rozejście jest fizjologiczne w KAŻDEJ ciąży, ale to od wielkości rozejscia zależy jaką aktywność możesz wykonywać, jakie ćwiczenia powinnaś wprowadzić, aby jak najszybciej wrócić do sprawności.

Rehabilitację zawsze zaczynamy od EDUKACJI pacjentki. W tym przypadku uczę panie jak prawidłowo napinać i rozluźniać mięśnie dna miednicy ➡️ ćwiczenia te są NIEZBĘDNE do zwężenia rozejścia kresy białej ➡️ jest to najważniejsza praca domowa każdej pacjentki.

Oprócz tego pracuję także manualnie z powłokami brzusznymi, z przeponą, aby wspomóc zwężenie rozejścia. Pomocny jest tutaj także kinesiotaping.

Jeśli miałaś CC wizyta jest wzbogacona o kontrolę blizny i naukę pracy z nią w domu, poza tym cała wizyta odbywa się tak samo jak przy SN.

Stopniowo aktywności każdej z pacjentek są intensyfikowane🏋️‍♀️🤸‍♀️🏄‍♀️, oczywiście z uwzględnieniem jej obecnego stanu i postępu w trakcie procesu rehabilitacji. Nie ma jednego idealnego zestawu ćwiczeń po porodzie. Każda z Was jest inna, więc zarówno terapia jak i ćwiczenia muszą być dobierane indywidualnie 👩‍🎓

Jeśli jesteś po porodzie, nawet jeżeli okres połogu już minął, zachęcam do zapisu na wizytę ➡️ pamiętaj, lepiej późno niż wcale 😁

Julita Zabielska

Zapraszamy do kontaktu, zespół #CFF
Tel.: 731 007 889