Ćwiczenia synergistyczne czyli czy unieruchomienie kończyny to koniec z aktywnością fizyczną?

  • Strona główna
  • Blog
  • Ćwiczenia synergistyczne czyli czy unieruchomienie kończyny to koniec z aktywnością fizyczną?
Złamana ręka w gipsie

Ćwiczenia synergistyczne czyli czy unieruchomienie kończyny to koniec z aktywnością fizyczną?

Ćwiczenia synergistyczne

Dzięki występującym w naszym ciele połączeniu funkcjonalnym względnym i bezwzględnym odpowiedź brzmi nie! To dopiero początek drogi do przywrócenia sprawności po urazie.

Pojęcie synergii oznacza współdziałanie wielu czynników dobranych w taki sposób, że wspólne działanie jest w efekcie korzystniejsze od sumy ich działania pojedynczego. Przekładając to na nasz układ mięśniowy oznacza to współruchy, które w sposób mimowolny dołączają się do ruchów dowolnych, w pewien sposób je uzupełniając. Czasem „nie widać” efektu ruchów jednak dochodzi do skurczu izometrycznego lub wzmożonej czynności bioelektrycznej odległych mięsni, czyli takich, które nie biorą udziału w danym ruchu. Wykonywanie ruchu celowego zawsze związane jest z czynnością dużych grup mięsniowych.

Dowolne czynności ruchowe charakteryzują się tym, że w różnych ruchach bierze udział wiele mięśni.

Wśród współruchów wyróżniamy synergizmy bezwzględne ( synkinezje) oraz względne (synergie). Jeżeli chodzi o synergizmy bezwzględne to są one wrodzone i stałe. Natomiast względne są nabyte i można je przekształcać oraz dostosowywać do aktualnych potrzeb ruchowych.

Pod względem topograficznym wyróżniamy synergizmy jednostronne (ipsilateralne) oraz przeciwstronne czyli kontrlateralne.

Trening funkcjonalny Gdańsk – Centrum Fizjoterapii Funkcjonalnej

Ćwiczenia z wykorzystaniem tego zjawiska są sposobem na uzyskanie odpowiedzi ruchowej unieruchomionej kończyny lub w miejscu gdzie dowolna czynność ruchowa jest z jakiejś przyczyny niemożliwa. Wykorzystanie ćwiczeni synergistycznych nie przynosi efektów wzrostu siły mięśni czy zwiększenia zakresu ruchu, pozwala jednak na opóźnienie występowania prostych zaników mięśniowych z bezczynności. W przypadku synergizmu względnego wielkość napiętych mięśni wywołanych za pomocą ćwiczeń w upływie czasu maleje. Powoduje to konieczność odpowiednio częstych zmian ćwiczonych grup mięśniowych. W niektórych przypadkach synergizmy są jednak niepożądane i trzeba je zwalczać. Dlatego odpowiedni dobór ćwiczeń pozostaw swojemu fizjoterapeucie. Wspólnie przejdziecie przez proces powrotu do zdrowia w najbezpieczniejszy sposób.

Zapraszamy do kontaktu, zespół #CFF
Tel.: 731 007 889