Medyczny trener personalny – kursy na trenera medycznego i praca w tym zawodzie
Kim jest trener medyczny?
Fizjoterapeuta, rehabilitant, trener medyczny – wszystkie te pojęcia można ze sobą odpowiednio połączyć, chcąc zająć się pacjentem walczącym z kontuzjami, borykającym się z wadami postawy, pragnącym poznać prawidłowe techniki ćwiczeń, odpowiednią biomechanikę. Anatomia człowieka jest niezwykle złożona i skomplikowana, dlatego tylko przy pomocy odpowiedniego specjalisty, można sobie pomóc, nie wyrządzając jednocześnie ciału szkody.
Dziś chcielibyśmy skupić się na roli personalnego trenera medycznego, który nieco różni się od tego, jaki działa typowo w sporcie, szczególnie na siłowni. Trener medyczny nie musi być fizjoterapeutą, ale jeśli ma ukończone takie studia, może pełnić on niejako podwójną rolę. Jest on osobą, która może podjąć współpracę z klientem, działając w zakresie medyczno – sportowym, zarówno jeśli chodzi o problemy zdrowotne, jak również i samą profilaktykę zdrowotną. Z usług takich trenerów korzystają zazwyczaj osoby po urazach lub przewlekłych kontuzjach, podopieczni z różnego rodzaju dolegliwościami, bólami czy dysfunkcjami aparatu ruchu.
Odpowiedni, indywidualny plan treningowy poprawiający sprawność, działający siłowo, mający charakter prozdrowotny – w każdym przypadku stosowny dobór ćwiczeń ma kluczowe znaczenie. Współpracując z trenerem personalnym, można poprawić jakość życia i to stanowi element nadrzędny. Dobrze dobrane ćwiczenia korekcyjne, prawidłowe wzorce postawy, odpowiednio przekazana wiedza z zakresu fizjologii i pracy aparatu ruchu, stanowią plan pracy trenera medycznego z klientem.
Kursy i niezbędne kompetencje oraz uprawnienia na trenera personalnego o zasięgu medycznym
Kurs medyczny trenera personalnego jest podstawą, aby móc wykonywać tę pracę. Podczas takiego kursu trener zyskuje przygotowanie merytoryczne, w tym wiedzę na temat pracy ciała człowieka, w tym układu oddechowego czy całego aparatu ruchu. W pracy trenera medycznego istotną wiedzę odgrywa zarówno wiedza teoretyczna, jak również i później wiedza praktyczna w obrębie ludzkiego ciała. Tytuł trenera personalnego obejmuje wszystkie zagadnienia z zakresu anatomii, dzięki której ten może w odpowiedni sposób współpracować z podopiecznym, zarówno w zakresie diagnostyki, jak również i powrotu do zdrowia poprzez odpowiedni trening i fizjoterapię. Powrót do pełnej sprawności fizycznej dla wielu osób jest niezwykle trudny i często tylko poprzez stosowny proces treningowy z odpowiednim specjalistą, można uzyskać zamierzone efekty. Ten wykorzystując swoją wiedzę, poprzez szersze spojrzenie na problem jest w stanie zaproponować odpowiednią terapię ruchową, konkretne holistyczne podejście, ale i stosowne ćwiczenia, aby w jak najszybszym czasie móc zauważyć rezultaty. I bez względu na to, czy klient ma problem w okolicy obręczy barkowej, trudno jest mu się odpowiednio rozciągać czy nie wie, jak prawidłowo wykonać ćwiczenia siłowe z powodu różnego rodzaju dysfunkcji, w każdym przypadku może on liczyć na pomoc takiego właśnie specjalisty.
Trener personalny zajmujący się fizjoterapią i rehabilitacją podopiecznych
Trener personalny pracujący na siłowni i medyczny trener personalny działają podobnie, ale obydwa zawody częściowo się między sobą różnią. Obywa cechować musi oczywiście profesjonalizm, odpowiednie dostosowanie się do swoich podopiecznych, konkretne przekazanie informacji z zakresu wiedzy dotyczącej anatomii człowieka i funkcjonowania organizmu. W trakcie treningu medycznego jednak kluczowe znaczenie ma przede wszystkim dopasowanie treningu do problemu, z jakim zmaga się dana osoba. Trener medyczny nie musi być fizjoterapeutą czy rehabilitantem, nie musi mieć ukończonego uniwersytetu medycznego czy odpowiedniego stażu pracy. Można jednak postawić na placówki, w których pracują najlepsi fizjoterapeuci, będący jednocześnie trenerami medycznymi. Ci poprzez kursy, stają się instruktorami, którzy ma ją czynny wpływ na to, jak wygląda praca podopiecznego i jego powrót do lepszej sprawności. Odpowiednie szkolenia, w których tacy trenerzy uczestniczą, to przede wszystkim kompleksowe zdobycie wiedzy trenerskiej, zarówno w samej teorii, jak również i w praktyce.
Praca nad aparatem ruchowym z trenerem medycznym
Odpowiedni trening funkcjonalny czy trening siłowy, wymaga przede wszystkim stosownej wiedzy, aby nie doprowadzić do przeciążeń, kontuzji czy jakichkolwiek urazów. W przypadku osób z różnego rodzaju dysfunkcjami czy kontuzjami, ta troska o odpowiednio zaplanowany trening, powinna odegrać kluczowe znaczenie. Każdy szkoleniowiec uczący przyszłych trenerów medycznych musi przekazać im ogrom wiedzy, tak, aby ci byli w stanie zaplanować stosowne strategie i odpowiednio wprowadzić je w plan pracy z konkretną osobą. Sprawny aparat ruchu to podstawa, a z pomocą personalnego trenera medycznego, nawet po kontuzji czy urazie, możliwe jest zmierzanie do wyznaczonego celu, pokonując przy tym wszelkie urazy i przeciwności. Zupełnie inaczej wygląda trening na siłowni osoby zdrowej, inaczej też tej, która jest po kontuzji, zmaga się z bólami czy nie może wykonywać określonych ćwiczeń i wtedy z pomocą przychodzi trener medyczny.
Terapeuta rehabilitacyjny w roli trenera personalnego
Aby móc przeprowadzać odpowiednie treningi z podopiecznymi z różnymi dysfunkcjami, trzeba przede wszystkim mieć wiedzę. Biorąc udział w kursach i szkoleniach, można ją zdobyć i dalej wykorzystać w pracy z daną osobą. Ci, którzy chcą poszerzyć wiedzę, mogą dalej brać udział w konferencjach, mogą szkolić się u najlepszych specjalistów, mogą uczyć się, jak stać się najlepszymi. Trener medyczny, bez względu czy pracuje personalnie z podopiecznym czy tworzy odpowiedniej wielkości grupy – jest w stanie pomóc każdemu, sukcesywnie dążąc do realizacji celów, jakie zostaną założone na początku współpracy.