- 19 stycznia, 2022
- Autor: Marek Kuna
Nerw kulszowy
Jeden nerw kulszowy – różne dolegliwości. Dlaczego?
Nerw kulszowy to najpotężniejszy nerw ciała ludzkiego, który zaopatruje grupę tylną mięśni uda, goleń oraz całą stopę. Jego szerokość to około 1,5 cm. Wychodzi z miednicy mniejszej przez otwór podgruszkowaty i układa się na powierzchni tylnej mięśni krótkich obracających udo.
Palpacyjnie możemy go zbadać w okolicy mięśnia pośladkowego wielkiego gdzie leży bezpośrednio pod powięzią. W dalszym przebiegu układa się miedzy przywodzicielem wielkim, a grupą tylną mięśni uda.
Na różnej wysokości dzieli się na nerw piszczelowy i strzałkowy wspólny. Zdarza się ze do podziału dochodzi już w okolicy miednicy wówczas nerw piszczelowy przechodzi przez otwór podgruszkowaty, a nerw strzałkowy wspólny przebija mięsień gruszkowaty.
Następnie nerw strzałkowy wspólny biegnie przez dół podkolanowy i po stronie bocznej wchodzi w mięsień strzałkowy długi, w którym dzieli się na nerw strzałkowy powierzchowny i strzałkowy głęboki oraz nerw skórny boczny łydki.
Nerw piszczelowy biegnie między głowami mięśnia brzuchatego i na wysokość kostki przyśrodkowej dzieli się na nerw podeszwowe przyśrodkowy i boczny. Oddaje również liczne gałęzie skórne.
Znając już cały przebieg nerwu możemy wyciągnąć kliniczny wniosek że objawy ucisku nerwu kulszowego mogą występować na całej kończynie dolnej. Stąd pacjenci różnie zgłaszają dolegliwości związane z tym samym nerwem.
Pozycja odciążeniowe dla nerwu kulszowego to wyprost biodra i ugięcie kolana wówczas nerw jest mało napięty. W odwrotnej sytuacji czyli zgiętym biodrze i wyprostowanym kolanie nerw będzie w największym napięciu i to ułożenie wykorzystujemy do testowania tego nerwu. Pracując z pacjentami musimy pamiętać żeby zbadać zarówno nerw kulszowy jak również nerwy odchodzące od niego.
Marek Kuna
Zapraszamy do kontaktu, zespół #CFF
Tel.: 731 007 889