Dobry fizjoterapeuta w Gdańsku

Dobry fizjoterapeuta w Gdańsku

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób uskarża się na bóle kręgosłupa i innych mięśni, które w związku ze stresem czy siedzącym trybem życia bardzo często są pospinane. Aby pozbyć się tego problemu, warto udać się do dobrego fizjoterapeuty. Ale po czym go poznać?

Dobry fizjoterapeuta jak psycholog

Przede wszystkim, dobry fizjoterapeuta powinien być osobą cierpliwą i empatyczną. Pacjent, który się do niego udaje często jest osobą po wypadku czy kontuzji, zmagającą się z bólem. Ćwiczenia i zabiegi, którym się poddaje są dla niego bolesne i trudne, w związku z czym bywa, że szybko się poddaje. Dobry specjalista powinien wzbudzać zaufanie pacjenta, przekazywać mu pozytywną energię i w ten sposób odpowiednio zmotywować go do dalszej pracy. Powinien rozumieć ból pacjenta oraz to, że może się on przekładać na jego psychikę. Tutaj do akcji wkracza empatia i umiejętność słuchania – oprócz umiejętności manualnych pacjenci po przejściach oczekują od dobrego fizjoterapeuty także cierpliwości, zrozumienia i wsparcia.

Cierpliwość to z resztą słowo-klucz w zawodzie fizjoterapeuty: wielu pacjentów nie wytrzymuje psychicznie i nawet już po pierwszej sesji zabiegowej chce zrezygnować z dalszych ćwiczeń. Dobry fizjoterapeuta ma tu za zadanie poświęcić mu czas, odpowiedzieć na wszystkie pytania i wytłumaczyć mu, dlaczego terapia jest tak ważna dla jego dalszego funkcjonowania. Słowem: dobry fizjoterapeuta musi mieć w sobie cechy psychologa.

Wiedza to podstawa?

Wybierając fizjoterapeutę warto kierować się jego doświadczeniem i wiedzą w swojej dziedzinie. Jest ona ważna – bez niej nie będzie on w stanie dobrze spełniać swojej roli. W tym miejscu warto zorientować się w kwestii jego wykształcenia, odbytych kursów i tego, czy na bieżąco się on doszkala: fizjoterapia jako dziedzina jest nieustannie uaktualniana i dużo jest w niej jeszcze do odkrycia. Nie należy jednak za wyznacznik brać faktu, czy miejsce, do którego się udajemy to renomowana klinika czy mała, jedno- czy kilkuosobowa działalność – dobry fizjoterapeuta może przecież otworzyć własny gabinet i z powodzeniem przyjmować rzeszę pacjentów.

Ale – wiedza nie jest przecież wszystkim. W tym zawodzie liczą się przede wszystkim umiejętności i przełożenie wiedzy na praktykę – to właśnie jest jedna z cech dobrego fizjoterapeuty. Bez tego, jak bardzo by się nie starał, nigdy nie będzie znakomitym specjalistą. Nie oznacza to oczywiście, że po pierwszej wizycie od razu terapia przyniesie skutki – czasami proces ten jest dłuższy i wymaga czasu.

Dobry fizjoterapeuta powinien mówić do Ciebie zrozumiałym językiem, wyjaśnić, co właściwie ma na myśli, co Ci dolega i w jaki sposób będzie z Tobą pracował. W miarę upływu czasu jego zadaniem – oprócz dobrania odpowiednich ćwiczeń i zabiegów oraz oczywiście przeprowadzania ich – jest ciągła obserwacja Twoich postępów, a także porada, co możesz zrobić dla swojego zdrowia we własnym zakresie w taki sposób, aby sobie nie zaszkodzić.

Dobrzy terapeuci pracujący w Centrum Fizjoterapii Funkcjonalnej w Gdańsku zrobią wszystko, abyś podczas terapii czuł się dobrze, komfortowo i żebyś w jak najlepszych warunkach szybko powrócił do zdrowia.

Zapraszamy do kontaktu, zespół #CFF
Tel.: 731 007 889