Nietrzymanie moczu – przyczyny i sposoby leczenia
Miliony kobiet mają problem z nietrzymaniem moczu. To dlatego, że nasze ciała wiele przechodzą, muszą przezwyciężyć wiele obciążeń i nie mówimy tutaj tylko o ciąży. Przez całe życie zmagamy się z huśtawką hormonów, od momentu dojrzewania, poprzez ciążę, laktację i kończąc na menopauzie. Wszystkie te sytuacje mają ogromny wpływ na nasze dno miednicy, włóknienie tkanek, osłabienie siły mięśniowej i zaburzenia statyki narządów. Nietrzymanie moczu nie ma jednej przyczyny, dlatego tak ważne jest, aby nie działać na własną rękę czytając w internecie, a skonsultować swój problem ze specjalistą. Popuszczanie moczu jest bardzo częstym zjawiskiem i jak najbardziej wymaga ono konsultacji, a następnie zastosowania odpowiedniego leczenia. Czasami wystarczą ćwiczenia mięśni kegla czyli ćwiczenia mięśni dna miednicy, w innym przypadku zmiana stylu życia, leczenie farmakologiczne, w jeszcze innym konkretne działania, które pozwolą te mięśnie na nowo wzmocnić. Nietrzymanie moczu dotyczy ponad połowy populacji dorosłych kobiet, nie tylko po ciąży i po porodzie. Problem ten pojawia się najczęściej u kobiet po 40 roku życia.
Rodzaje nietrzymania moczu – wysiłkowe nietrzymanie moczu, naglące nietrzymanie moczu i wyciek moczu z przepełnienia
Istnieją trzy rodzaje nietrzymania moczu, jak również i stopnie zaawansowania choroby. Nietrzymanie moczu może mieć związek z różnymi przyczynami, jednak absolutnie nie można tego bagatelizować. I choć problem dla większości jest wstydliwy, to jednak osłabienie mięśni dna miednicy i wystąpienia nietrzymania moczu jak najbardziej jest zjawiskiem znanym specjalistom i warto oddać ten problem w ręce odpowiednich osób, aby na nowo poczuć komfort i radość z życia. Oddawanie moczu jest zjawiskiem normalnym i tak działa cały układ moczowy. Potrzeby oddania moczu i parcie na pęcherz moczowy jest codziennością, ale jeśli pojawia się niekontrolowany, mimowolny wypływ moczu, wówczas występuje problem i należy go jak najszybciej zdiagnozować i zastosować do niego stosowne leczenie.
Spotykamy nietrzymanie moczu:
• wysiłkowe
Nietrzymanie moczu wysiłkowe jest to mimowolne uciekanie moczu w wyniku kaszlu lub wysiłku fizycznego. Nietrzymanie moczu występuje poprzez nadmierną ruchomość okolicy połączenia pęcherza i cewki moczowej pod wpływem dużego obciążenia. Jest to związane z niewystarczającym podparciem go przed dno miednicy mniejszej. Osoby z nietrzymaniem moczu wysiłkowym, powinny udać się jak najszybciej do specjalisty, bowiem im szybciej zostanie problem zdiagnozowany, tym większa istnieje szansa na szybkie poradzenie sobie z nim.
• z parciem naglącym
Naglące nietrzymanie moczu jest to mimowolny wyciek moczu, który to poprzedzony jest uczuciem nagłego parcia na pęcherz, czyli silnej potrzeby oddania moczu. Stanu tego nie można opanować. Jest on związany z tak zwanym nadreaktywnym pęcherzem. Wysiłkowe i mieszane nietrzymanie moczu jest problemem i absolutnie nie można takiego stanu bagatelizować. Nietrzymanie moczu zdarza się w takiej postaci u blisko 22% z tym właśnie problemem.
• z przepełnienia
Ten problem pojawia się najczęściej u mężczyzn, którzy mają powiększony gruczoł krokowy. Z racji upośledzonej kurczliwości wypieracza, nadmiernie wypełnia się pęcherz i następuje stałe lub okresowe wyciekanie moczu.
Ponadto, wyróżnić można również funkcyjne nietrzymanie moczu, nietrzymanie moczu o podłożu neurologicznym czy też kropelkowe wyciekanie. W pierwszym przypadku dotyczy osób z problemami z mobilnością, a więc takich, którzy nie są w stanie dotrzeć na czas do toalety. W drugim przypadku mamy do czynienia z problemem u osób ze schorzeniami neurologicznymi, a więc na przykład z chorobą Alzheimera, z chorobą Parkinsona, ze stwardnieniem rozsianym, po udarze mózgu czy przy uszkodzeniu nerwów w rdzeniu kręgowym. I w trzecim przypadku problem ten dotyczy przede wszystkim mężczyzn, którzy mają problemy z prostatą. Jeśli jednak nietrzymaniu moczu towarzyszy ból, wówczas w pierwszej kolejności wykonuje się badanie ogólne moczu, aby móc wykluczyć zapalenie pęcherza czy inne problemy związane z drogami moczowymi.
Przyczyny nietrzymania moczu
Najczęściej występuje wysiłkowe nietrzymanie moczu spowodowane osłabieniem lub przeciążeniem mięśni dna miednicy, które nie zaciskają prawidłowo cewki moczowej. Mocz wycieka bezwiednie z pęcherza, gdy rośnie ciśnienie w jamie brzusznej, co najczęściej zdarza się podczas wysiłku fizycznego, ale również w trakcie kaszlu, kichania lub śmiechu. W przypadku kobiet, niekontrolowany wyciek moczu jest częstym zjawiskiem i to właśnie ten stan leczony jest najczęściej. Diagnostyka nietrzymania moczu odgrywa niezwykle istotny element, bowiem dzięki niej właśnie można dopasować do pacjenta konkretny sposób leczenia. Niekontrolowany wypływ moczu zdarza się najczęściej u kobiet po 40 roku życia, po ciąży, ale i czynniki ryzyka mogą być tak różne, w tym po przebytych operacjach, iż dotyczyć może to także mężczyzn czy dzieci.
Objawy nietrzymania moczu
Nietrzymanie moczu z naglącym parciem spowodowane jest nieprawidłową i nadmierną aktywnością mięśni pęcherza. Występuje, często bardzo silna, potrzeba natychmiastowego oddania moczu i zwykle w ciągu kilku sekund dochodzi do jego wypływu. Do takiego nagłego, intensywnego parcia dochodzi w niektórych sytuacjach (zmiana pozycji ciała, dźwięki, np. lejącej się wody, w trakcie stosunku płciowego, typowo podczas orgazmu). Parcie na pęcherz w tym typie nietrzymania moczu jest bardzo często odczuwalne nie tylko w dzień, ale również w nocy. W tym przypadku mówimy też o pęcherzu nadreaktywnym.
Nietrzymanie moczu z powodu przepełnienia pęcherza jest spowodowane przeszkodą w odpływie moczu z pęcherza, który jest wypełniony i często bardzo rozciągnięty, a mocz stale lub okresowo bezwiednie wycieka. Ten typ nietrzymania moczu najczęściej występuje u mężczyzn z powiększonym gruczołem krokowym.
Nietrzymanie moczu często pojawia się u kobiet pod koniec ciąży, w momencie kiedy dziecko jest już na tyle duże, że znacząco naciska na pęcherz. Mimo tego że ta sytuacja zdarza się często NIE JEST TO FIZJOLOGIA!
Pamiętaj, nawet wyciek kilku kropel jest objawem niefizjologicznym i powinnaś to skonsultować ze specjalistą.
Leczenie nietrzymania moczu – leczenie zachowawcze, sposoby leczenia
Odczucie potrzeby oddania moczu jest normalne, o ile można to mieć pod kontrolą. Jeśli jednak pojawiają się sytuacje, gdzie do wypływu moczu dochodzi podczas normalnych czynności, wówczas niezbędna jest konsultacja, diagnostyka i leczenie zachowawcze lub chirurgiczne, w zależności od stanu zdrowia pacjenta, intensywności problemu i przyczyny występowania nietrzymania moczu. I choć nietrzymanie moczu występuje najczęściej wśród kobiet, to jednak każdy, kto ma problem z wyciekiem moczu z cewki, powinien jak najbardziej udać się do specjalisty.
Jeśli chodzi o leczenie zachowawcze, kluczowe znaczenie ma trening mięśni dna miednicy, elektrostymulacja czy też terapia behawioralna. Ponadto, kluczowe znaczenie odgrywa również farmakologia i zmiana stylu życia. Jeśli to nie pomoże, istotne znaczenie odgrywa leczenie laserem lub ostatecznie leczenie chirurgiczne.
Problem nietrzymania moczu
Choć różne sytuacje mogą powodować nietrzymanie moczu z pęcherza moczowego i wtedy taki wypływ moczu ma miejsce w różnych okolicznościach, to w każdym przypadku konieczna jest wizyta u specjalisty. Nietrzymanie moczu zwykle wymaga zastosowania odpowiednich ćwiczeń, w ostatecznych przypadkach zabiegów z użyciem lasera czy operacji chirurgicznych. I bez względu na to, czy mówimy o przemijającym nietrzymaniu moczu u kobiet, o parciu moczu u dzieci czy mimowolnym oddawaniu moczu z przepełnienia, w każdym przypadku niezbędna jest pomoc. Leczenie nietrzymania moczu stosuje się indywidualnie do każdego pacjenta, w zależności od rodzaju czy stopnia zaawansowania choroby. Leczenie operacyjne czyli leczenie chirurgiczne stosuje się w ostateczności, dlatego też warto skorzystać najpierw z pomocy specjalistów uroginekologicznych, którzy dobierając odpowiednie ćwiczenia i sugerując zmianę stylu życia, są w stanie pomóc bardzo wielu pacjentom.