Pinoterapia – co to takiego?
Pinoterapia należy do terapii odruchowych i wchodzi w skład medycyny manualnej w koncepcji pięciu układów regulacyjnych, stworzonej przez lek. med. Radosława Składowskiego. Swoje korzenie posiada w akupunkturze, akupresurze i refleksoterapii. Bazuje również na biomechanice, ortopedii, neurofizjologii oraz szeroko pojętej terapii manualnej. Do pinoterapii, inaczej zwanej pinopresurą, wykorzystujemy specjalistyczne narzędzia takie jak piny i katy. Część technik wykonujemy za pomocą pinów – przypominających gwoździe ostro zakończone z jednej strony i spłaszczone z drugiej. Kat to z kolei płaski, nie zaostrzony „nóż” wykonany ze stali lub mosiądzu. Wykorzystujemy je do uciskania i stymulowania określonych stref lub punktów na ciele, nie przerywając ciągłości skóry. Pinoterapia ma na celu odwrócenie procesów patologicznych, zachodzących w organizmie, poprzez stworzenie warunków do regeneracji działaniem odczynowym i/lub odruchowym. Jest swojego rodzaju połączeniem pomiędzy medycyną konwencjonalną, a niekonwencjonalną.
Jak wygląda pinoterapia?
Wykorzystanie danej techniki poprzedzone jest szczegółowym wywiadem i badaniem. Po przeprowadzeniu tych czynności terapeuta dobiera odpowiednie dla danego problemu narzędzie oraz sposób pracy. Wyróżniamy kilka technik pracy takich jak: GRAD, AUT, TASK… Polegają one na opukiwaniu, przesuwaniu lub uciskaniu narzędziami odpowiednich stref na ciele. Inną techniką jest technika zwarć, podczas której spłaszczoną częścią dwóch pinów, zwieramy ze sobą dwa punkty piezolektryczne. W efekcie patologicznych procesów zachodzących w organizmie pojawić się może między innymi spadek siły mięśniowej, ból czy ograniczenia ruchomości. Pinoterapia „odwraca” te procesy.
Efekty po pinoterapii
Pinoterapia ma wpływ zarówno na strefę fizyczną jak i psychiczną. Przyczynia się do regulacji pobudzenia układu współczulnego co pozwala na zmniejszenie patologicznego napięcia mięśniowego. Pobudza krążenie krwi dzięki czemu usprawnia metabolizm, a także cyrkulację chłonki – wspomaga redukcję obrzęków. Stymulacja działania układu nerwowego ma znaczenie w leczeniu schorzeń o podłożu neurologicznym. Jest to metoda holistyczna i znajduje wiele zastosowań we współczesnej fizjoterapii.
Zapraszam, Karolina Bednarek
Zapraszamy do kontaktu, zespół #CFF
Tel.: 731 007 889