Terapia wisceralna, a narządy wewnętrzne

Oznaczenie narządów wewnętrznych do terapii wisceralnej

Terapia wisceralna, a narządy wewnętrzne

Przez ostatnie tygodnie mieliście okazję poznawać szczegóły dotyczące poszczególnych narządów wewnętrznych, takie jak ich funkcja, budowa czy unerwienie. Dziś czas na podsumowanie i omówienie tego jak my fizjoterapeuci możemy wykorzystać tę wiedzę w swojej pracy.

Ułożenie organów w ludzkim ciele bezpośrednio determinują wzajemne oddziaływania mięśniowo-powięziowo-szkieletowe. Z drugiej strony narządy poprzez swoje położenie i system zawieszeń mają silny wpływ na stan kręgosłupa, żeber, miednicy, obręczy barkowej, mięśni czy powięzi.

Wady postawy, operacje, zapalenia tkanek i narządów lub stres emocjonalny mogą łatwo powodować dysfunkcję różnych narządów. W obrębie tych struktur pojawia się napięcie, które zaburza pracę danego narządu i może być przenoszone na układ mięśniowo-szkieletowy.

Terapia narządów wewnętrznych, czyli terapia wisceralna, polega na zbadaniu wspomnianego napięcia w obrębie powłok brzusznych, miednicy i klatki piersiowej oraz rozluźnianiu miejsc najbardziej bolesnych i zmienionych chorobowo. Bardzo istotna jest również znajomości powiązań anatomicznych, szczególnie unerwienia poszczególnych struktur.

Przykładowo problemy z wątrobą mogą dawać promieniowanie w różne części ciała, w szczególności do prawego barku, prawego nadbrzusza i w rejony przepony. Wynika to z jej zróżnicowanego unerwienia (nerw błędny, nerw przeponowy, unerwienie parasympatyczne z segmentów Th5-Th9).
Innym przykładem takich powiązań anatomicznych może być ból w okolicy lewego barku spowodowany długotrwałą chorobą żołądka. W podrażnionym narządzie powstaje napięcie, które jest przenoszone na układ mięśniowo-szieletowy i powoduje dalszy ciąg restrykcji. W tym wypadku: żołądek – przepona – opłucna – powięź obojczykowo-piersiowa – lewy bark.

Na rycinie przedstawiono miejsca, do których najczęściej promieniuje ból z poszczególnych narządów wewnętrznych.
Terapię wisceralną warto zastosować przy takich dolegliwościach jak refluks, wzdęcia, przewlekłe zaparcia czy zgaga. Za pomocą technik wisceralnych można wspomagać leczenie chorób układu oddechowego, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy i w takich schorzeniach jak zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie jelit, bolesne miesiączkowanie, bóle głowy, bóle odcinka lędźwiowo-krzyżowego oraz piersiowego kręgosłupa i wiele innych.

Dominika Żęgota

Zapraszamy do kontaktu, zespół #CFF
Tel.: 731 007 889