Torbiel Bakera

Grafika pokazująca ból kolana

Torbiel Bakera

Czym jest torbiel Bakera?

Torbiel Bakera jest to wypełniona płynem stawowym przestrzeń, zlokalizowana w dole podkolanowych, między głową przyśrodkową mięśnia brzuchatego łydki, a mięśniem półbłoniastym. Po raz pierwszy została opisana przez brytyjskiego chirurga Williama Morranta Bakera. Torbiel można wyczuć palpacyjnie jako guz pod kolanem. Do szczegółowego zdiagnozowania konieczne jest wykonanie badania USG.

Objawy torbieli Bakera

Pierwszym i podstawowym objawem torbieli Bakera jest zgrubienie pod kolanem. Skóra wokół tego miejsca może być zaczerwieniona i nienaturalnie ciepła. W niektórych przypadkach może dochodzić do obrzęku oraz uczucia dyskomfortu podczas próby zginania kolana. W późniejszym stadium choroby może pojawić się drętwienie kończyny i zaburzenie czucia. Może występować ból nasilający się podczas dłuższego chodzenia, uczucie pełności w kolanie, ograniczenie zgięcia oraz wyprostu stawu kolanowego. W przypadku wylania się zawartości cysty do sąsiadujących tkanek może być odczuwalne drętwienie w łydce.

Przyczyny powstawania torbieli Bakera

Torbiel może tworzyć się na skutek zaburzeń równowagi produkcji i resorpcji płynu stawowego. Gdy płynu stawowego jest za dużo – wzrasta ciśnienie wewnątrz stawu, a płyn szuka miejsca ucieczki przez torebkę stawową. Wspomaga to mechanizm zastawkowy torebki stawowej, który powoduje jednokierunkowy przepływ płynu. Osłabienie torebki stawowej sprzyja większemu przechodzeniu płynu, co finalnie powoduje powstanie torbieli podkolanowej. Stałe podrażnienie błony maziowej (w związku z przewlekłym dużym obciążeniem, przebytymi urazami, chorobą zwyrodnieniową, etc.) – części torebki stawowej produkującej maź stawową, powoduje zwiększenie wysięku do stawu. Dalsza eksploatacja kolana, np. podczas uprawiania sportu, a nawet zwyczajnego spaceru, powoduje dalsze drażnienie – co wpływa na zwiększenie produkcji płynu stawowego oraz rozrost tkanki łącznej.

Torbiel może powstać w wyniku urazu, stanu zapalnego lub przewlekłej choroby atakującej układ kostno-stawowy.

Najbardziej narażeni na to schorzenie są sportowcy oraz osoby ze sporą nadwagą, mało aktywne ruchowo. W obu przypadkach stawy kolanowe są regularnie przeciążane. Najczęściej w grupie ryzyka wymieniane są dzieci od 4 do 7 lat oraz dorośli od 35 do 70 lat. Do rozwoju torbieli Bakera predysponują również uszkodzenia stawu kolanowego, dlatego częściej diagnozuje się ją u pacjentów po przebyciu np. uszkodzeń więzadeł, czy łąkotek.

Rodzaje torbieli

W zależności od przyczyny, torbiel może różnić się budową ścian. Wyróżniamy torbiele podkolanowe:

  • włókniste – mają ścianę o grubości 1-2 mm , dobrze zarysowaną i odgraniczoną . Posiadają też gładką, błyszczącą powierzchnię wewnętrzną, zbudowaną z tkanki włóknistej. Mogą tworzyć się w nich ciała ryżowate.
  • synowialne – mniej odgraniczone od otaczających tkanek. Posiadają grubą na 2-5 mm ścianę, mniej błyszczącą, z tworami kosmkowymi. Ściany zbudowane są z tkanki łącznej włóknistej mniej gęstej, która pokryta jest komórkami o sześciennym kształcie.
  • zapalne – są otoczone grubą, 8 milimetrową ścianą, o strukturze „ kudłatej” od pokrywających ją wypustek. W ścianie znajdują się m.in. limfocyty oraz komórki wielojądrowe. W tym rodzaju torbieli, mogą tworzyć się chrzęstno- i kostno-podobne elementy.

Bardzo często torbiel Bakera nie daje objawów bólowych, ograniczenia ruchomości w stawie, dyskomfortu. Jeśli objawy występują, to najczęściej są spowodowane współistniejącymi chorobami stawu kolanowego lub dużym zwiększeniem swojej objętości. Na wystąpienie torbieli Bakera może wskazywać przede wszystkim wyczuwalny pod skórą twór, przypominający guz, który zlokalizowany jest w dole podkolanowym – w tylnej części stawu kolanowego. Alarmujący powinien być ból w obrębie kolana, który nasila się po dłuższej eksploatacji – podczas lub po uprawianiu sportu lub po przebyciu długiego spaceru.

Leczenie torbieli Bakera

W naszym gabinecie stosujemy wiele zabiegów, które mogą pomóc w leczeniu torbieli Bakera. Zaliczamy do nich między innymi terapię manualną, terapię z wykorzystaniem technologii INDIBA Activ, hirudoterapię. Bardzo ważne jest także wprowadzenie odpowiednich ćwiczeń w celu wzmocnienia oraz poprawy stabilizacji stawów kończyn dolnych.

Zespół #CFF
Tel.: 731 007 889