Aktywność fizyczna, a nadciśnienie tętnicze

Ciśnieniomierz

Aktywność fizyczna, a nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze jest trudną chorobą, która niewątpliwie zmienia nasze życie. Podstawą leczenia nadciśnienia tętniczego oczywiście jest farmakologia. Jednak niezbędna jest również zmiana stylu życia. Obejmuje ona zmiany nawyków żywieniowych, a także aktywność fizyczną!

Aktywność fizyczna obniża ciśnienie tętnicze dlatego osoby z nadciśnieniem nie tylko mogą, ale wręcz powinny być aktywne fizycznie!

Rozpoczęcie aktywności fizycznej powinno jednak zostać skonsultowane z lekarzem.

Od czego zacząć?

Od wprowadzenia. Nie zaczynamy aktywności z „wysokiego C”, wszystko stopniowo. Jeżeli chodzi o wartości częstości akcji serca (HR max) to na początku przygody z aktywnością maksymalny jej poziom to 50 max HR, stopniowo, wraz z poprawą kondycji dochodzimy do 75-85 max HR. Osiągnięcie 85 max HR to okres około 6ciu miesięcy. Czyli zaczynamy od wysiłku o niskim/średnim nasileniu, stopniowo przechodząc na wyższy poziom.

Jak często ćwiczyć?

Zaleca się 150 minut wysiłku aerobowego o umiarkowanej intensywności w tygodniu. Zaczynamy od 5-7 treningów w tygodniu po około 30 minut. Stopniowo zwiększamy aktywność do 300 minut tygodniowo wysiłku o wysokiej intensywności. Jeżeli możesz swobodnie rozmawiać podczas ćwiczeń to znaczy, że intensywność jest optymalna.

Jaki rodzaj sportu?

  • Pacjenci z II stopniem nadciśnienia tętniczego włącznie.

Preferowany jest wysiłek aerobowy czyli marsze, bieganie, jazda na rowerze, taniec, pływanie. Nie zalecany natomiast jest wysiłek izometryczny, ponieważ może on spowodować chwilowe podwyższenie ciśnienia tętniczego. Jednak jeżeli chodzi o dźwiganie ciężarów zawsze skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem. Zaleca się pracę z mniejszym ciężarem ale częściej.

  • Pacjenci z III stopniem nadciśnienia tętniczego.

Tutaj pod ścisłą kontrolą lekarza można wdrożyć bardzo delikatny wysiłek. Całkowitym przeciwwskazaniem jest wysiłek izometryczny.

Kiedy przerwać?

Zaleca się natychmiastowe zaprzestanie wysiłku przy wystąpieniu objawów takich jak:

  • ból w klatce piersiowej
  • zawroty głowy
  • stan przedomdleniowy
  • ból ramienia lub szczęki
  • duszność
  • nieregularne bicie serca
  • nadmierne zmęczenie

Garść faktów

Ograniczenie spożycia soli zmniejsza wartość ciśnienia tętniczego – 2-8 mm Hg, natomiast redukcja masy ciała o 10 kg obniża wartość ciśnienia skurczowego nawet o 5-20 mm Hg. Dołączając do tego regularne ćwiczenia aerobowe (szybki marsz, jazda na rowerze, pływanie) przez co najmniej 30-40 minut w ciągu dnia w każdym dniu tygodnia pozwoli zmniejszyć ciśnienie tętnicze krwi o 4-10 mm Hg co daje w sumie zmniejszenie ciśnienia tętniczego od 7 – do nawet 30 mm Hg.

Zespół #CFF
Tel.: 731 007 889