Aurikuloterapia

Aurikuloterapia ucha

Aurikuloterapia

Aurikuloterapia to metoda bazująca na dowiedzionej współzależności pomiędzy określonymi punktami na uchu a poszczególnymi częściami ciała i narządami wewnętrznymi. Ucho stanowi swoisty terminal, który umożliwia bezpośrednie oddziaływanie na układ nerwowy. Korzystając z aurikuloterapii, czyli metody polegającej na stymulacji odpowiednich punktów na uchu, terapeuta jest w stanie wpływać za ich pośrednictwem na cały organizm.

Aurikuloterapia w fizjoterapii

Małżowina uszna jest bogato unerwiona przez trzecią gałązkę nerwu trójdzielnego, nerw uszny duży, nerw potyliczny mniejszy oraz gałązki końcowe nerwu błędnego, podjęzykowego i twarzowego.

W najstarszym zachowanym dziele chińskim o akupunkturze Huangdi Neijing (Kanon Medycyny Wewnętrznej), wydanym w IV stuleciu p.n.e., podano informacje, że ucho jest miejscem, w którym spotykają się wszystkie kanały energetyczne ustroju ludzkiego. Fakt ten został wykorzystany przez dawnych lekarzy chińskich, początkowo do celów diagnostycznych, a później terapeutycznych.

Niezależnie od Chin, w Europie lekarze prowadzili własne badania związane z aurikuloterapią. W XVII wieku Portugalczyk Zacutus Listanus podał metodę leczenia poprzez przyżeganie małżowiny usznej. Natomiast Włoch Antonio Maria Valsalva (1666–1723) w 1717 roku przedstawił opis strefy w obrębie ucha, której nakłuwanie radził przy bólach zębów. Przyżeganie górnej części ucha było powszechnie znane w medycynie ludowej Środkowego Wschodu, Francji i Włoch.

Lekarz francuski Paul Nogier w latach 50ch po przeprowadzeniu szczegółowych badań opracował metodę leczenia nakłuwaniem małżowiny usznej, tzw. „aurikuloterapię”. Doniesienia Nogier przyczyniły się do renesansu tej niemal zapomnianej już w Chinach metody.

Stosowanie aurikuloterapii

Związki powiązań usznych doprowadzających z układem mózgowym siateczkowatym, podwzgórzowym, wzgórzowo-korowym i limbicznym powodują rozprzestrzenianie się odruchów usznych do różnych narządów wewnętrznych oraz czynności ruchowo-czuciowych reakcji psychoemocjonalnych. Powodują one ich normalizację (A. Durinian, 1980). Prawdopodobnie właśnie te fakty są podstawą właściwego pojmowania mechanizmu działania zabiegu nakłuwania ucha.

Do wykonania zabiegu potrzebne są igły dostosowane do delikatnej skóry cienkiej małżowiny usznej. Igły często posiadają plaster, dzięki któremu można przymocować je do małżowiny usznej na czas trwania zabiegu. Są też krótsze i cieńsze niż klasyczne igły akupunkturowe. Niektóre z nich posiadają aplikatory, dzięki czemu wbicie igły jest bezbolesne i szybkie. Do aurikuloterapii terapeuta również używa ziaren Vaccaria, które równie skutecznie pobudzają biologicznie aktywne punkty. Ziarna przeznaczone są do dłuższego stosowania. Specjalne ziarna Vaccaria poza powierzchowną stymulacją reagują również ze skórą, wnikając w głębsze jej warstwy, stopniowo uwalniając swoje związki, które są wchłaniane przez naskórek i wnikają w głębsze warstwy. Podczas aplikacji warto od czasu do czasu pobudzać dotykiem naklejone ziarna, by zwiększyć intensywność ich oddziaływania. Ziarna Vaccaria to nic innego jak nasiona rośliny z rodziny goździkowatych, znanej w Polsce jako krowiziół zbożowy.

Igły medyczne wbite w ucho pacjenta gabinetu

Gabinet Fizjoterapii Gdańsk – Centrum Fizjoterapii Funkcjonalnej

Aurikuloterapia jest stosowana w bardzo wielu dolegliwościach. W zależności od stanu pacjenta oraz jego zdolności do utrzymywania stałej, leżącej lub siedzącej pozycji. Zwłaszcza w przypadku mocnych dolegliwości bólowych, ruch pozwala pacjentowi zmniejszyć intensywność bólu. Ponieważ po nakłuciu ucha pacjent może ruszać się nie zaburzając efektywności zabiegu. W Centrum Fizjoterapii Funkcjonalnej zapraszamy do skorzystania z aurikuloterapii ortopedycznej.

Niestety jak każda terapia tak i aurikuloterapia posiada szereg przeciwwskazań. Zarówno bezwzględnych jak i względnych.

Bezwzględne:

  • choroby nowotworowe
  • choroby psychiczne
  • hemofilia
  • zapalenie skóry
  • choroby zakaźne

Względne:

  • ciąża
  • miesiączka
  • stan wyczerpania fizycznego
  • stan po spożyciu alkoholu

Zapraszamy do kontaktu, zespół #CFF
Tel.: 731 007 889