Masaż Kobido – czy warto?
Chciałabyś lub chciałbyś poprawić ogólny stan zdrowia skóry twarzy? Masz problem z dużym napięciem mięśni? Zależy Ci na zredukowaniu zmarszczek oraz uelastycznieniu skóry? Zmagasz się z obrzękiem w obrębie twarzy? A może szukasz odpowiedniej formy relaksu? Jeśli odpowiedź na powyższe pytania brzmi “tak” to zapoznaj się z całym naszym artykułem i dowiedz się jakie korzyści niesie ze sobą ta forma terapii.
Czym jest i skąd pochodzi?
Jest to tradycyjna japońska technika masażu twarzy, która w dosłownym tłumaczeniu oznacza “starożytna droga piękna”. Sięga XV wieku, kiedy to cesarzowa Japonii szukała sposobów na młodość i wieczne piękno. Technika opracowana przez dwóch mistrzów masażu początkowo byłą tajemnicą, przekazywaną tylko w zamkniętych rodzinnych kręgach. Opiera się na technikach pracy manualnej, które wprowadzają pacjenta w stan głębokiego relaksu, a jednocześnie łagodzą napięcia, poprawiają krążenie krwi, ujędrniają skórę oraz wspomagają oczyszczenie organizmu ze zbędnych toksyn.
Jest to znakomita i nieinwazyjna alternatywa dla zabiegów medycyny estetycznej. Poprzez swoją kompleksowość, złożoność i intensywność technik działa nie tylko powierzchownie, ale także na głębszych warstwach zarówno skóry, jak i mięśni.
Jak przebiega i na czym polega?
Cały “rytuał” dzieli się na 5 faz, w których masowana jest, nie tylko twarz, ale także głowa, szyja, dekolt, ramiona i plecy. Początkowo terapeuta przygotowuje pacjenta do zabiegu poprzez oczyszczenie okolic, które będą poddane zabiegowi oraz ich wstępne przemasowanie. Następnie stosując odpowiednie techniki wykonuje masaż tkanek głębokich. Na tym etapie szczególną uwagę zwraca na zniwelowanie wszelkich napięć mięśniowych, które mogą tworzyć tzw. Zmarszczki. W efekcie dochodzi do wygładzenia skóry.
Kolejno przechodzimy do fazy głębokiego relaksu, w której terapeuta stara się – masując wolno i spokojnie – wprowadzić pacjenta w stan jak największego odprężenia i ujścia emocji, dzięki zastosowaniu odpowiednich technik i chwytów. Następnie wchodzimy w etap drenażu limfatycznego, w którym to zostaje odprowadzony cały zalegający na twarzy obrzęk. Następną i najdłuższą fazą jest lifting i modelowanie. Jest to najbardziej intensywna i głęboka faza, w której doprowadzamy do dużego przekrwienia twarzy, a co za tym idzie odżywienia i ujędrnienia, a także efektu wysmuklenia.
Zdarza się, że techniki liftingujące powodują odczucia na pograniczu dyskomfortu, ponieważ skóra jest delikatnie podszczypywana oraz podbierana palcami masażysty. Terapeuta również skupia się na rozluźnieniu mięśni mocno napiętych, w tym między innymi mięsień skroniowy i żwacz, które nadmiernie eksploatowane prowadzą do problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym. Na zakończenie naszego masażu zostają zastosowane techniki z akupresury.
Zalety
Wśród korzyści, które niesie ze sobą omawiany masaż możemy wymienić poprawę krążenia krwi. Poszerzenie naczyń krwionośnych pomaga dostarczyć więcej tlenu oraz składników odżywczych, a co za tym idzie przyczynia się do odżywienia i regeneracji skóry twarzy. Stymulacja krążenia krwi pomaga w rozjaśnieniu skóry, redukcji zmian pigmentacyjnych i poprawie kolorytu. Kolejnym bardzo ważnym aspektem, o którym nie można zapomnieć jest rozluźnienie mięśni, co przyczynia się do redukcji stresu i napięcia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Niweluje także efekty bruksizmu. Regularny masaż spowoduje wzmożoną produkcję kolagenu i elastyny, co wpłynie na elastyczność skóry i spowolni procesy starzenia się.
Poprzez wprowadzenie technik z zakresu akupresury i uciskanie odpowiednich punktów wpływamy na poprawę ogólnego samopoczucia i równowagi energetycznej. Wprowadzenie technik z zakresu drenażu limfatycznego, umożliwia usunięcie zalegających toksyn oraz limfy, niwelując efekt zmęczonej i opuchniętej twarzy. Dzięki rozluźnieniu mięśni wpływamy na zmianę owalu twarzy oraz konturów. Intensywne uciskanie i pocieranie skóry powoduje naturalny peeling twarzy, usuwający martwy naskórek. Oprócz redukcji widocznych już zmian starzenia się skóry, warto również zaznaczyć, że masaż ten jest świetną profilaktyką przeciwstarzeniową. Dzięki głębokiemu dotlenieniu i odżywieniu, skóra starzeje się wolniej, co opóźnia powstawanie zmarszczek mimicznych.
Przeciwwskazania
Mimo, że masaż ma działanie lecznicze, w pewnych stanach nie powinno się go stosować. Wśród nich wymieniamy:
• trądzik różowaty, zwłaszcza w fazie zaostrzenia;
• stany zapalne skóry;
• cera naczynkowa;
• nowotwory;
• gorączka;
• nieleczone nadciśnienie tętnicze;
• rany na skórze;
• opryszczka.
W przypadku osób, które poddały się zabiegom medycyny estetycznej należy uwzględnić odpowiedni okres czasu, który powinien upłynąć od ingerencji tkankowej. W przypadku ostrzykiwania kwasem hialuronowym są to ok. 2-3 miesiące, botox – 2 tygodnie, nici liftingujące – 6 miesięcy, mezoterapia – 10 dni, ekstrakcja zęba – minimum 2 tygodnie, implant zęba – minimum 2 miesiące.
Do kogo szczególnie kierowana jest ta forma terapii?
Wskazaniem do zabiegu jest skóra dojrzała z oznakami starzenia się, pozbawiona elastyczności i jędrności. Utrata sprężystości powoduje opadający owal twarzy, co również może zostać zredukowane dzięki masażowi. Jeśli zauważasz u siebie opuchnięcia i obrzęki spowodowane zastojami, nadmiar limfy, to może on zostać odprowadzony dzięki zastosowanemu drenażowi. Napięcia mięśni szyi, karku, klatki piersiowej, głowy oraz twarzy, również są istotnym wskazaniem do zabiegu.
Rozluźnienie tkanek wspomoże walkę z bruksizmem lub bólami migrenowymi. Opadające powieki, kurze łapki, zmarszczki palacza, marionetki, zmarszczki nosowo-wargowe oraz lwia zmarszczka niwelowane są dzięki głębokiemu rozcieraniu oraz relaksacji mięśni. Terapia ta polecana jest wszystkim, którzy chcą zniwelować efekty starzenia się skóry. Stosując japońskie metody możemy skutecznie złagodzić i spowolnić wpływ mijającego czasu.
Masaż ten ma nieocenione korzyści zarówno jeżeli chodzi o zdrowie, jak i o urodę. Poza głębokim odprężeniem pozytywnie wpływa na aparycję i samopoczucie. Japończycy znani są ze swojej ciężkiej i systematycznej pracy, dlatego ich metody relaksacyjne przynoszą spektakularne efekty, dając ujście negatywnym emocjom oraz równoważąc przepływ energii. Mam nadzieję, że odpowiedziałam na wszystkie nurtujące Was pytania dotyczące masażu Kobido oraz że zachęciłam do przetestowania na sobie.
Pozdrawiam,
Mgr Fizjoterapii
Aleksandra Butlewska