Czy wiesz, że nierozpracowane blizny na jamie brzusznej mogą mieć ogromny wpływ na problem z zajściem w ciążę?

Czy wiesz, że nierozpracowane blizny na jamie brzusznej mogą mieć ogromny wpływ na problem z zajściem w ciążę?

Czy wiesz, że nierozpracowane blizny na jamie brzusznej mogą mieć ogromny wpływ na problem z zajściem w ciążę?🤰
I nie mówię tutaj tylko o dużych operacjach, cesarskich cięciach, ale nawet blizna po zabiegu laparoskopowym może być przeszkodą.

KAŻDĄ bliznę należy pokazać fizjoterapeucie, ponieważ z KAŻDĄ blizną trzeba pracować. Co to znaczy? Blizna jest pewnego rodzaju restrykcją na naszym ciele, zaburza ślizg tkankowy, nie tylko w miejscu blizny, ale także w oddalonych od niej strukturach. Jeśli zostawimy bliznę bez pomocy utworzą się zrosty, które będą powodowały dysfunkcje w obrębie całego ciała, dodatkowo mogą wywoływać dyskomfort, a jeśli są one zgrubiałe i nieruchome, wywołują ból oraz uczucie ciągnięcia. Właśnie dlatego każda blizna powinna być poddana terapii. Fizjoterapeuta pracując z blizną odblokowuje tkankę dookoła niej, rozciąga ją, przełamuje, podszczypuje, przez co zwiększa jej ruchomość, “odkleja” ją od reszty tkanek, dzięki czemu blizna staje się funkcjonalna i nie powoduje dysfunkcji. Oczywiście potrzeba kilka/kilkanaście terapii oraz współpracy pacjenta, terapeuta pokazuje jak samemu pracować z blizną, co przyspiesza terapię. 🤸‍♀️🚴‍♀️🧘‍♀️

No dobrze, ale co to ma wspólnego z problem z zajściem w ciążę.?🤔

Tak jak wspominałam, zaniedbane blizny zaburzają ślizg tkankowy w obrębie całego organizmu. I nie mówię tutaj tylko o mięśniach i powięzi, ale również o narządach wewnętrznych.
Jeśli blizna jest na brzuchu może być zaburzona praca układu pokarmowego, moczowego a także PŁCIOWEGO!😧
Poprzez blizny mogą zostać upośledzone funkcje:
👉Jajników – nieregularna produkcja komórek jajowych
👉Jajowodów – problem z “wessaniem” jajeczka
👉Macicy – problem z zagnieżdżeniem zarodka poprzez zmniejszone ukrwienie i upośledzenie jej elastyczności i ruchomości.

Właśnie dlatego z każdą blizna powinniśmy zgłaszać się do fizjoterapeuty, który przeprowadzi terapię, zaleci odpowiednie ćwiczenia oraz nauczy autoterapii blizny!

Z każdą najmniejsza, a także największą blizną zapraszamy do #CFF

Julita Zabielska
Zapraszamy do kontaktu, zespół #CFF
Tel.: 731 007 889